wymiana opon
2 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy dokonywać sezonowej wymiany opon?

Opony stanowią jedne z najważniejszych części samochodu. To dzięki temu pojazd może się w ogóle poruszać. Nie trzeba być kierowcą, żeby wiedzieć, że opony występują w wersji letniej i zimowej oraz że w zależności od pory roku należy je zmieniać. Ale pojawia się pytanie: dlaczego jest to aż tak ważne? I czy zmienianie opon to obowiązek każdego kierowcy?

Po co zmieniać opony?

Na drodze niestety nie trudno o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi albo zaniedbanie stanu technicznego samochodu i może dojść do tragedii. Niektórym ludziom wydaje się, że ich to ryzyko nie dotyczy. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się jakiś wypadek. Warto starać się im zapobiegać. Jednym z elementów dbania o stan techniczny samochodu jest sezonowa wymiana opon. Dlaczego trzeba to robić? Stan jezdni w lecie różni się od tego w zimie. Dlatego też opony sezonowe są przystosowane do innych warunków. Ogumienie zimowe pozwala zmniejszyć ryzyko wpadnięcia w poślizg. Natomiast opony letnie charakteryzują się odpornością na działanie wysokich temperatur, co jest bardzo ważne w przypadku, gdy nawierzchnia jest mocno nagrzana. Zmienianie ogumienia zmniejsza ryzyko groźnych wypadków. Warto zaangażować się w dbanie o swój samochód po to, aby unikać przykrych, a nawet niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

To, że odpowiednio dobrane opony mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, jest faktem. Aby jednak były w stanie spełniać swoją funkcję, muszą być najpierw właściwie zamontowane. Jest to trudne zadanie, jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Dlatego warto korzystać z usług serwisów, takich jak przedsiębiorstwo CZOGUM, wyposażonych w fachowy sprzęt i zatrudniających profesjonalistów. Powierzenie tego zadania fachowcom to gwarancja dobrze wykonanej usługi i większe bezpieczeństwo na drodze. Pracownicy serwisu mogą przy okazji wymiany opon wykonać ich przegląd, a także zaproponować inne usługi.

Chociaż nie ma przepisów nakazujących wymianę opon, warto zdecydować się na ten krok. Może on znacznie pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze. A jak wiadomo, na jezdni jest się odpowiedzialnym również za innych uczestników ruchu, a nie tylko za siebie. Nie warto nikogo narażać na niebezpieczeństwo. Poza tym towarzystwa ubezpieczeniowe nie są chętne do wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek spowodował samochód z nieodpowiednim ogumieniem. Dlatego wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie to czynność, o której powinien pamiętać każdy kierowca, aby uniknąć przykrych sytuacji na drodze.