13 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy dbać o stan klimatyzacji w samochodzie?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja samochodowa była uznawana za dobro luksusowe, charakterystyczne dla wysokiej klasy aut. Obecnie auto klima to praktycznie standardowe wyposażenie w większości samochodów. Dzięki niej zwiększa się komfort podróży, co doceniają osoby, które dużo czasu spędzają w trasie. Klimatyzacja dla prawidłowego działania wymaga odpowiedniej konserwacji. Jak o nią dbać?

Po co montuje się klimatyzację?

Podstawową funkcją klimatyzacji jest oczywiście schładzanie temperatury powietrza wewnątrz auta. Szczególnie w lecie, gdy panują upały, trudno wyobrazić sobie wielogodzinną jazdę bez włączonej klimy. Klimatyzacja jest przydatna również w zimie, gdyż zapobiega parowaniu szyb, wyrównując temperaturę w aucie. Dodatkowo to urządzenie polecane jest osobom, które zmagają się z alergiami, gdyż klimatyzacja oczyszcza powietrze, zwiększając tym samym komfort podróży.

Jak dbać o klimatyzację?

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja klimatyzacji zapewnia jej dłuższą żywotność oraz pozwala wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Jak mówi specjalista z serwisu samochodowego MP w Chorzowie:

Klimatyzacja składa się z układu zamkniętego, w którym krąży czynnik chłodzący. Nawet niewielkie przerwanie przewodu może sprawić, że substancja będzie wypływać na obwodach, co może doprowadzić do nieprawidłowego działania klimatyzacji, a nawet poważnej awarii.

Oprócz regularnych przeglądów, dbanie o klimatyzację polega przede wszystkim na jej prawidłowym użytkowaniu. Należy przy tym pamiętać o kliku podstawowych zasadach eksploatacji:

  • podczas używania klimatyzacji wszystkie okna powinny być zamknięte,
  • przed włączeniem klimatyzacji warto przez chwilę przewietrzyć auto, aby wyrównać różnicę temperatur,
  • przynajmniej raz w tygodniu włączyć klimatyzację, aby rozprowadzić po jej przewodach olej znajdujący się wewnątrz układu,
  • regularnie czyścić klimatyzację oraz uzupełniać czynnik chłodzący.

Dbanie o klimatyzację zwiększa jej wydajność oraz żywotność. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych przeglądach, podczas których można wykryć drobne nieprawidłowości zanim zmienią się w poważniejszą awarię.

Kiedy udać się do mechanika?

Wszystkie nieprawidłowości wykryte podczas normalnej eksploatacji należy od razu skonsultować z mechanikiem. Niepokój powinien wzbudzić brzydki zapach wydostający się z wentylacji, głośna praca sprężarki, zaparowane szyby oraz słabe schładzanie powietrza. W wielu przypadkach naprawa ograniczy się tylko do drobnych czynności, jednak długa jazda z niesprawną klimatyzacją może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń oraz kosztownej naprawy całej instalacji.