5 stycznia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Diagnostyka podwozia – kiedy powinniśmy ją wykonać?
5 (100%) / 1 głosów

Diagnostyka podwozia – kiedy powinniśmy ją wykonać?

Znane powiedzenie głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć – może ono odnosić się zarówno do naszego organizmu, jak i samochodu. Dzięki regularnej kontroli auta możemy w znacznym stopniu podnieść nasze bezpieczeństwo na drodze i uniknąć bardzo kosztownym napraw. Jednym z głównych elementów takiej kontroli jest diagnostyka podwozia. Kiedy należy ją wykonać?

Czemu służy diagnostyka podwozia?

Profesjonalnie przeprowadzona diagnostyka podwozia pozwala wykryć nawet drobne usterki, których nie jesteśmy świadomi w czasie jazdy, a które – jeśli nie zostaną zawczasu usunięte – mogą stać się przyczyną dużo poważniejszych awarii. Awarii takich warto unikać z kilku powodów. Najbardziej oczywistym są względy finansowe – Bardziej opłacalne jest usunięcie jednej zużytej części, niż naprawianie całego układu, który kompletnie „posypał się” właśnie z powodu tego jednego elementu – mówi przedstawiciel serwisu samochodowego Auto Perfekt. Druga kwestia to względy bezpieczeństwa – nagła awaria w czasie jazdy stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszego, ale również pozostałych uczestników ruchu. Nie należy zapominać również o prawnych zobowiązaniach każdego kierowcy, który w określonym przepisami terminie musi poddać swoje auto kontroli, w tym również diagnostyce podwozia. Okresy między poszczególnymi kontrolami uzależnione są od wieku auta. Pierwszą kontrolę wykonujemy przed pierwszą rejestracją auta, drugą w okresie 3 lat od dnia rejestracji, trzecią – w czasie 2 lat od poprzedniej kontroli. Każdą kolejną wykonujemy w terminie do roku od daty poprzedniej kontroli.

Kiedy należy wykonać diagnostykę podwozia?

Poza okresowymi kontrolami stanu technicznego samochodu, diagnostykę podwozia zaleca się również w kilku innych sytuacjach. Przede wszystkim diagnostyka podwozia jest niezbędna po wszelkich stłuczkach i uderzeniach. Nawet niepozorne uderzenie w krawężnik lub innego rodzaju przeszkodę może skończyć się uszkodzeniami stanowiącymi bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy takie usterki, tym mniejsze koszty poniesiemy na ich usunięciu. Drugą sytuacją, w której warto udać do serwisu na diagnostykę, jest kupno samochodu z rynku wtórnego. Tak samo jak w poprzednim przypadku dzięki kontroli podwozia jesteśmy w stanie wykryć istniejące, ale niewykrywalne w czasie jazdy usterki, które zostały celowo zatajone przez poprzedniego właściciela, lub wynikają z niewłaściwego sposobu eksploatacji auta.