Hamownia Pomiar mocy silnika i momentu obrotowego
18 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Diagnostyka parametrów silnika przy pomocy hamowni stacjonarnej

Hamownia stacjonarna to wyspecjalizowana maszyna pomiarowo-badawcza. Diagnozuje parametry auta, symulując różne warunki pracy układu napędowego. Pomiary, które można dzięki niej zebrać są niezbędne do przeprowadzenia chiptuningu silnika. Warto pobrać je zarówno przed zaplanowanym tuningiem, jak i po nim. Dzięki otrzymanym informacjom można bowiem określić rzeczywistą moc auta i sprawdzić moment obrotowy silnika w zależności od ilości obrotów.

Dlaczego warto przetestować auto na hamowni stacjonarnej?

Zasadność przetestowania samochodu na hamowni tłumaczy właściciel Performance Lab:

Sprawdzenie samochodu na hamowni jest bardzo dokładnym i rzetelnym pomiarem, ponieważ hamownia symuluje warunki na drodze. Dokładność pomiaru i odpowiedni czas jego trwania pozwala na zebranie rzeczywistych parametrów pracy silnika. Wykonanie pomiarów na hamowni pozwala również zdiagnozować drobne usterki w samochodzie. Sprawdzenie mocy silnika przed przystąpieniem do tuningu pozwala sprawdzić ile koni mechanicznych zyskał silnik przez wykonane zmiany, ale także upewnić się, że jest w pełni sprawny. W ten sposób można skontrolować czujniki ciśnienia doładowania, przepływomierze czy zawór ecyrkulacji spalin. Dzięki czemu zyskujemy pewność, że auto poddane tuningowi będzie bezpieczne nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach drogowych.

Nowoczesna hamownia stacjonarna idealnie wręcz symuluje warunki na jezdni. Auto zachowuje się tak, jakby było na drodze i szybko się rozpędzało. A dłuższy i dokładniejszy pomiar w tym czasie, pozwala na zebranie precyzyjniejszych parametrów pracy silnika. Hamownie wykorzystujące hamulec elektrowirowy pozwalają przetestować modyfikacje auta w różnych warunkach. Tak, by można było sprawdzić,czy dana przeróbka będzie bezpieczna nawet w ekstremalnych okolicznościach. Poza tym hamownia obciążeniowa świetnie sprawdza się podczas diagnostyki samochodu pod obciążeniem. Takie maszyny symulują bowiem wszystkie możliwe obciążenia występujące na drodze.

W jakich sytuacjach sprawdzenie stanu silnika na hamowni jest wskazane?

 

Dzięki pomiarom dokonanym na hamowni stacjonarnej można przystąpić do tunignowania silnika bez obaw o jakiekolwiek późniejsze problemy z jego funkcjonowaniem. Test na hamowni zaleca się także w innych sytuacjach. Między innymi wówczas, gdy kierowca zaczyna odczuwać wyraźne spadki mocy samochodu. Nieszczelny układ dolotowy nie zawsze jest wykrywany przez komputer pokładowy, a hamownia demaskuje go w zaledwie kilka minut. To jedno z wielu badań, które pozwala poprawić parametry pracy i bezpieczeństwo samochodu.