17 stycznia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Diagnostyka i naprawa elektroniki samochodowej

Obecnie diagnostyka samochodowa nie ogranicza się do sprawdzenia elementów, które można sprawdzić poprzez demontaż i pomiary czy na podstawie skutków ich zużycia. Współczesne samochody posiadają bowiem rozbudowany zespół systemów elektronicznych, które wspomagają tradycyjne układy mechaniczne. Wobec tego stacje obsługi pojazdów muszą być wyposażone w specjalistyczne urządzenia diagnostyczne.

Sterowniki jako najistotniejsze elementy systemu elektronicznego

Wraz z postępem technicznym wiele urządzeń, którymi posługujemy się na co dzień zostaje zaopatrzone w nowe funkcje i systemy elektroniczne, które często stają się źródłem eksploatacyjnych problemów. Nie inaczej jest z samochodami. Systemy sterujące pracą zespołów mechanicznych nie tylko zwiększają bezpieczeństwo użytkowników oraz komfort jazdy, ale stają się przyczyną niedomagań, jeśli chodzi o funkcjonowanie poszczególnych układów.

W stacjach kontroli pojazdów znajdują się specjalne urządzenia, które wspomagają diagnostykę komputerową samochodów. Nawiązują one komunikację poprzez złącze diagnostyczne pojazdu z jego sterownikami, które wykorzystują dane wejściowe zbierane z różnych czujników oraz innych modułów elektronicznych. Ich praca wiąże się z kontrolowaniem, nadzorowaniem i sterowaniem prawidłowego działania wszystkich podzespołów pojazdów.

Funkcje sprzętu diagnostycznego

Usterki w systemie są wykrywane przez sterownik jako niezgodność pomiędzy otrzymaną wartością a wartością mieszczącą się w przedziale zapisanym w pamięci. Gdy dojdzie do takiej sytuacji kierowca jest o tym informowany poprzez zaświecenie się odpowiedniej lampki kontrolnej w pojeździe. Użycie specjalistycznego urządzenia diagnostycznego pozwoli na otrzymanie dokładniejszych informacji na temat usterek.

Sprzęt wykorzystywany do diagnostyki komputerowej powinien umożliwiać dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak: odczyt parametrów poszczególnych systemów, kasowanie inspekcji serwisowych oraz testowanie aktywacyjnych elementów wykonawczych czujników. Niektóre z nich potrafią również przywrócić fabryczne ustawienia parametrów pracy poszczególnych układów – podkreśla ekspert z profesjonalnego serwisu samochodowego Auto-Trans, który posiada stację kontroli pojazdów, a ponadto oferuje sprzedaż części zamiennych oraz samochodów pokontraktowych.