Rzeczoznawca samochodowy uslugi
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Samochody, tak jak inne przedmioty lub nieruchomości, często muszą zostać poddane wycenie. Choć w tym przypadku stosunkowo łatwo ustalić ich wartość orientacyjną ze względu na sporą podaż i dużą liczbę ofert sprzedaży, to nie zawsze będzie ona w pełni miarodajna. W wielu przypadkach ustalenie dokładnej wartości musi spełniać również określone wymogi formalne, co wymaga udziału w całym procesie rzeczoznawcy samochodowego.

Na czym polega wycena samochodu?

Sporządzenie wyceny wiąże się z ustaleniem wartości rynkowej pojazdu. W zależności od tego, czy auto jest bardziej popularne, czy też unikatowe – co będzie miało miejsce choćby w przypadku aut historycznych lub zabytkowych – może się ona opierać na cenie rynkowej uzyskiwanej przy sprzedaży podobnych egzemplarzy albo na ustaleniu kwoty, jaką potencjalny nabywca byłby skłonny za nie zapłacić. Cena ma związek z marką pojazdu, rocznikiem produkcji, a także wersją silnikową oraz wyposażeniem. Liczą się też zainstalowane akcesoria i dodatki. Na ostateczną cenę samochodu mają wpływ również czynniki związane z jego stanem technicznym. Ważny będzie stan podzespołów mechanicznych, karoserii, lakieru, a nawet szyb. Przy szacowaniu wartości brany jest też pod uwagę  stopień zużycia wnętrza. Na ograniczenie wartości wpłyną usterki, uszkodzenia i braki wyposażenia. Znaczenie przy wycenie wykonywanej przez rzeczoznawcę samochodowego będą miały ponadto wcześniejsze naprawy, zwłaszcza blacharsko-lakiernicze. Wśród wyznaczników ceny auta znajdą się jego przebieg i sposób dotychczasowej eksploatacji (np. Taxi, nauka jazdy). Jeśli chodzi o auta mniej popularne (np. youngtimery, oldtimery), do najistotniejszych czynników należy zaliczyć kompletność i oryginalność części i podzespołów oraz stan utrzymania. Nie bez znaczenia jest również rzadkość występowania, zwłaszcza w przypadku pojazdów zabytkowych. Dla aut historycznych najistotniejsze jest udokumentowanie ich związku z ważnymi wydarzeniami związanymi z historią państwa, regionu, polityki, lub znanymi osobami np. artami, gwiazdami estrady.

Do czego będzie potrzebna wycena sporządzona przez rzeczoznawcę?

Zlecenie rzeczoznawcy wyceny pojazdu ma miejsce wtedy gdy chcemy uzyskać dokument potwierdzający i uzasadniający jego wartość. Taką wycenę można wykorzystać przy wystąpieniu różnicy zdań co do wartości pojazdu między ubezpieczycielem a właścicielem, domagającym się wypłaty odszkodowania. Bardzo często rzeczoznawca jest angażowany w sytuacji, gdy właściciel auta zgłasza roszczenia wobec producenta lub sprzedawcy, a także przy przygotowywaniu kalkulacji dotyczących poważnych napraw. Profesjonalna ekspertyza będzie też nierzadko konieczna w przypadku postępowań spadkowych, rozliczania dotacji, lub organizacji przetargów sprzedażowych. W wielu sytuacjach wyceny są też niezbędne przy zawieraniu umowy leasingu lub zaciąganiu kredytu, którego zabezpieczeniem ma być pojazd. Równie często rzeczoznawca jest proszony o pomoc przy transakcjach dotyczących zakupu pojazdów używanych. Profesjonalne wyceny sporządza firma Expert-Net – biuro rzeczoznawców samochodowych.