4 kwietnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

W swojej codziennej pracy mechanik samochodowy rozwiązuje wiele problemów zmotoryzowanych. Oprócz wykonywania napraw zajmuje się też diagnostyką i przeglądami. To ważne, aby w razie konieczności móc skorzystać z usług serwisu zajmującego się kompleksową mechaniką pojazdową. Wyjaśniamy, czym zajmują się profesjonalne warsztaty samochodowe i jaką pomoc w nich uzyskasz. 

Często słyszysz albo czujesz, że w Twoim samochodzie coś szwankuje? Zazwyczaj trudno samodzielnie ustalić przyczynę i miejsce awarii. Zamiast czekać aż usterka uniemożliwi bezpieczne korzystanie z auta, warto zawczasu udać się do mechanika. Problem może okazać się błahy i wtedy jego naprawa nie będzie wiązała się z dużymi kosztami. Jeśli uszkodzenie mechaniczne czy zużycie w wyniku eksploatacji będą znaczne, wówczas remont lub wymiana podzespołów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Zakres usług warsztatów samochodowych

Zanim usterka zostanie zlokalizowana i usunięta, mechanik musi zdiagnozować problem.
W tym celu najlepiej jest wspomóc się diagnozą komputerową — bez niej naprawa często oznacza działanie w ciemno. Trafne rozpoznanie awarii to pierwszy krok do przywrócenia sprawności auta.

Profesjonalne warsztaty samochodowe zajmują się:

  • naprawami mechanicznymi,
  • wymianą klocków, opon i oleju,
  • naprawą zawieszenia,
  • naprawą i dobijaniem klimatyzacji,
  • wulkanizacją.

Od tego, jak szeroki jest to zakres, zależy przede wszystkim doświadczenie fachowców
i specjalistyczny sprzęt, którym dysponują. Jest on niezbędny podczas obsługi, diagnostyki
i naprawy pojazdów, zwłaszcza tych o większych gabarytach.

Jak wybrać najlepszy warsztat?

Wiele osób, które szukają warsztatu samochodowego, w pierwszej kolejności kieruje się jego lokalizacją. To w pełni uzasadnione, zwłaszcza w przypadku dużych miast takich jak Warszawa. Na przykład na Woli działa firma Mechanik Syreny 14, która kieruje swoje usługi do właścicieli aut osobowych i dostawczych. Mimo to, w gronie jego klientów znajdują się mieszkańcy innych obszarów stolicy.

Obsługiwana flota samochodów to kolejny czynnik, jaki należy uwzględnić przy poszukiwaniach warsztatu. Dla kierowców nie bez znaczenia pozostaje cena usług. Warto wiedzieć, że do kosztów naprawy trzeba doliczyć jeszcze koszty części zamiennych. Dobrze, jeśli wybrana stacja może zaproponować oryginalne części zamienne lub, w razie potrzeby, sprowadzić je dla klienta. Kompleksowość usług zapewni Ci nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu. Dlatego dobrze jest udać się do miejsca, w którym usterka zostanie usunięta, olej uzupełniony, a klimatyzacja nabita – w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania dodatkowych fachowców.