Stacje kontroli pojazdów
9 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Bezpieczeństwo jazdy i prawidłowe funkcjonowanie pojazdu to podstawowe aspekty, o które powinien zadbać każdy kierowca. Właśnie dlatego należy korzystać z usług stacji kontroli pojazdów. Warto również pamiętać, że okresowe badania techniczne przeprowadzane w tych placówkach są obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego. Czym jeszcze dokładnie zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Podstawowe zadania stacji kontroli pojazdów

Najważniejszym zadaniem takiej placówki jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu musi być przeprowadzane przez cały okres użytkowania auta. Wizyty na stacji kontroli pojazdów muszą być realizowane cyklicznie, a ich częstotliwość zależna jest od wielu czynników, w tym od wieku pojazdu. Stacje kontroli pojazdów zajmują się głównie:

  • badaniem pojazdów, które pierwszy raz są rejestrowane w Polsce,
  • regularnym przeglądem technicznym,
  • sprawdzaniem toksyczności spalin,
  • sprawdzaniem stanu amortyzatorów,
  • regulacją świateł,
  • ustawieniem kątów kół i osi,
  • pomiarem i regulacją kół,
  • dodatkowymi badaniami np. karetek, policji czy też aut przeznaczonych do nauki jazdy.

Profesjonalne stacje kontroli pojazdów zajmują się sprawdzaniem stanu technicznego nie tylko osobowych aut, ale również ciężarowych, motocykli, autobusów i innych specjalistycznych środków transportu. W ten sposób możesz kompleksowo zadbać o każdy rodzaj pojazdu, mając pewność, że oddajesz go w dobre ręce.

Inne obowiązki stacji kontroli pojazdów

Specjalista z BJM Szczecin nadmienia, że usterki samochodowe również mogą zostać naprawione przez stację kontroli. Mowa tutaj głównie o klimatyzacji samochodowej, która często ulega awariom w czasie podróży, zwłaszcza w starszych modelach pojazdów. Profesjonalna diagnostyka komputerowa powinna szybko określić problem i ułatwić jego usunięcie. W dodatku wykwalifikowani pracownicy będą mogli pomóc Ci w razie problemów z pompami, zaworami i nalewakami.

Oprócz powyższych usług, z pomocą stacji kontroli pojazdów, możesz uporać się nawet usterkami ogrzewania. Dotyczy to również samochodów ciężarowych – tak samo, jak możliwość naprawy cystern i armatury tego typu środków transportu. Profesjonalny serwis jest w stanie również zająć się legalizacją tachografów, w które muszą zostać wyposażone wszystkie pojazdy wykorzystywane do profesjonalnych przewozów drogowych.

Chociaż dodatkowe usługi na stacji kontroli pojazdów są bardzo przydatne, pamiętaj jednak, że to okresowe badania techniczne są obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego.