holowanie samochodu za pomocą liny
11 maja 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Czym się różni hol sztywny od giętkiego?

Konieczność holowania samochodu może spotkać każdego kierowcę w najmniej spodziewanym momencie. Może być niezbędna w momencie awarii auta, braku paliwa czy wypadku. Każdy kierowca powinien zastanowić się nad metodą holowania, która w czasie wykonywania tej czynności zostanie wykorzystana. Do wyboru mamy dwie metody – hol sztywny i hol giętki, nazywany linką holowniczą. Poniżej przyjrzymy się obu tym metodom bliżej.

Hol giętki, czyli inaczej mówiąc – linka holownicza

Giętki hol, nazywany popularnie linką holowniczą, to najpopularniejsza metoda holowania samochodów osobowych. Linka umożliwia elastyczne połączenie dwóch samochodów. Jest to też część samochodowa dość ekonomiczna, stąd wielu kierowców decyduje się właśnie na nią, zakładając że linka holownicza nie będzie używana zbyt często. Można ją bez problemu kupić nawet na stacji benzynowej i zajmuje ona niewiele miejsca w bagażniku. Linka powinna mieć minimum 6 metrów długości – wynika to z przepisów dotyczących holowania. Odległość pomiędzy pojazdem holowanym a holującym nie może być krótsza niż 4 metry i nie dłuższa niż 6 metrów. Linka holownicza musi też obowiązkowo być wyposażona w chorągiewkę i specjalne oznakowanie, które ma postać naprzemiennych pasów: białych i czerwonych. Najistotniejszą kwestią w kontekście holowania linką jest fakt, że aby móc takie holowanie przeprowadzić, holowany samochód musi mieć obowiązkowo działające sprawnie układy kierowniczy i hamulcowy.

Sztywny hol do samochodu – charakterystyka

Linka holownicza to rozwiązanie proste i ekonomiczne, ale czasami może dość do jej przerwania, a to – jak łatwo się domyślić – może być szybka droga do wypadku. Stąd też na rynku pojawiła się alternatywa dla linki, jaką jest sztywny hol do auta, wykonany ze stali. Podstawową różnicą i jednocześnie zaletą sztywnego holu jest to, że może być on używany nawet w momencie, gdy posiadamy niesprawny układ hamulcowy. Dobre jakościowe hole sztywne można dostać bez problemu chociażby w Centrum Motoryzacyjnym Moto- Tech. Zestaw taki zazwyczaj składa się z hola (3-częściowego) i drążka, często też w zestawie ze specjalną torbą do jego przechowywania. Sztywny hol gwarantuje stałą i bezpieczną odległość między pojazdem holowanym a holującym, a także pewne i płynne holowanie. Co ważne, sztywny hol wcale nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku, a jest bardzo łatwy i praktyczny w użyciu. Można holować nim nie tylko samochody osobowe, ale również dostawcze. Jest on od linki holowniczej droższy, ale zdecydowanie wart inwestycji. A gdy chodzi przed wszystkim i bezpieczeństwo, nie warto na nim oszczędzać.