skutery
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czym się kierować przy wyborze skutera?

Skutery słyną z bardzo łatwej obsługi i pozwalają na szybkie przemieszczanie się w mieście, omijając wszystkie korki. Dlatego kierowcy tak chętnie zamieniają swoje samochody i wybierają skuter, jako podstawowy środek transportu. Zakup skutera musi być jednak przemyślaną decyzją, aby się nie rozczarować. Przeczytaj, co wziąć pod uwagę przy wyborze skutera, aby przejażdżki były komfortowe i dawały radość z każdej podróży.

Cechy charakterystyczne dla skutera

Skuter jest pojazdem o niewielkich rozmiarach z silnikiem od 50 ccm do nawet 800 ccm. Z tego  względu przyszli kierowcy chętnie wybierają go w celu przemieszczania się po mieście. Nic dziwnego, ponieważ jego płynna jazda i niewielkie rozmiary pozwalają na sprawne przemieszczanie się pomiędzy samochodami i zaparkowanie w wielu miejscach, na które nie mogłyby pozwolić sobie większe pojazdy. Umożliwia to zaoszczędzenie czasu, gdy trzeba dotrzeć do pracy, szkoły lub na ważne spotkanie. Co ważne nie trzeba płacić za parkowanie takiego pojazdu, a są to coraz większe kwoty.

Do kierowania skuterem o niskiej mocy silnika nie są wymagane uprawnienia. Jedyną obowiązującą zasadą w tym przypadku jest możliwość poruszania się nim po ukończeniu 14. roku życia, kiedy istnieje możliwość zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii AM. W przypadku skuterów o pojemności do 125 ccm – wymagane jest prawo jazdy kategorii A1 lub B, dla mocniejszych skuterów niezbędne jest prawo jazdy kategorii A.

Skuter posiada elektryczny rozrusznik, więc do uruchomienia wystarczy naciśnięcie przycisku zapłonu, który generuje prąd pochodzący z akumulatora, potrzebny do zapoczątkowania pracy silnika.

O innych cechach charakterystycznych mówi specjalista ze sklepu motocyklowego Ilex: W innych pojazdach wymagana jest wielokrotna zmiana biegów, wciskanie i puszczanie sprzęgła. Skuter zwalnia użytkownika z takiej konieczności. Sprzęgło i przekładnia działają w sposób automatyczny. Skutery w przeciwieństwie do motocykli posiadają różnego rodzaju schowki. W niektórych modelach (jak choćby Junak 711) są tak obszerne, że pomieszczą 2 kaski. Konstruktorzy nowoczesnych skuterów często nie koncentrują się tylko na walorach użytkowych, ale dbają o komfort i wygodę kierowcy i pasażera, dodatkowo możemy często znaleźć zestaw audio oraz gniazdo USB.

Jaki model skutera wybrać?

Pierwszą rzeczą przy wyborze skutera jest zdecydowanie się na określony model. Aktualnie do wyboru jest ich wiele, jednakże poleca się zwrócenie uwagi na renomowane firmy skuterów. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, jakie mogą zapewnić skutery, a także o ich niezawodność.

Do wyboru są na przykład skutery Zipp, które jak na pojazdy tego typu są masywne i wytrzymałe, jednakże pozwalają na sprawne manewrowanie na drodze.  Charakteryzują się również nienagannym wyglądem, który z pewnością zaspokoi oczekiwania wizualne przyszłego właściciela. Skutery tej marki są również wygodne i niezawodne.

Innym godnym polecenia producentem jest Junak – wygodny w obsłudze i podczas jazdy. Uwadze nie może umknąć również jego zasięg, ponieważ przy pełnym tankowaniu potrafi przejechać długie trasy. Charakteryzuje się dynamicznym silnikiem, który zwiększa komfort podróży, a przy tym jest bardzo bezpieczny. Warto też wspomnieć, że każdy model posiada wiele wariantów kolorystycznych.

Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Aby wybrać właściwy skuter, parametry są jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu. Oto najważniejsze z nich:

  • moc – z tym parametrem wiąże się określenie przeznaczenia skutera. Jeśli jest on potrzebny 14-latkowi lub służy do pokonywania niedługich tras, nie musi mieć dużej mocy. Skutery posiadające moc silnika do 50 ccm pozwalają rozpędzić się do około 45 km/h. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj są nieduże i umożliwiają sprawne poruszanie się po ulicach. Jeśli jednak dla użytkownika ważne jest szybkie przemieszczanie się, najlepsze będą skutery o większej mocy silnika – na przykład 150 ccm. Takie skutery przeznaczone są do pokonywania dłuższych tras.
  • rodzaj silnika – skutery posiadają 2 typy silników: elektryczny, spalinowy.  Najczęściej wybieranymi są silniki spalinowe, które aktualnie dostępne są w wersji 4-suwowej ze względu na normy emisji spalin EURO 4. Silniki te charakteryzują się wysoką ekonomicznością, a podczas jazdy bardzo cicho pracują. Silniki elektryczne są nadal mało popularne ze względu na zasięg na jednym ładowaniu oraz na ich wysokie ceny zakupu.
  • wielkość kół – istnieje zasada, że im większa jest średnika kół, tym większa jest stabilność podczas jazdy skuterem. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżuje się po nierównym terenie. Na równej drodze sprawdzi się każda wielkość, jednakże lepiej jest unikać zbyt małych kół (10 cali)
  • wielkość obudowy – jest to bardzo ważny element skutera, ponieważ w najgorszym przypadku może się okazać, iż powierzchnia, na której trzymane są stopy kierowcy będzie zbyt mała, a wygoda z jazdy znacznie zmniejszona. Poszczególne modele skuterów posiadają różną wielkość obudowy, dlatego przed zakupem warto przymierzyć stopę w obuwiu do skutera i sprawdzić, czy ergonomia za kierownicą odpowiada  preferencjom.