Czym się kierować przy wyborze chemii samochodowej?
17 grudnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Czym się kierować przy wyborze chemii samochodowej?

Rodzaje chemii samochodowej

W codziennej higienie osobistej używamy bardzo wielu różnych rodzajów kosmetyków, przeznaczonych do innych celów – szamponem myjemy włosy, do ciała używamy żelów i kremów, a do mycia zębów odpowiedniej pasty i płukanek. Identycznie jest w przypadku chemii samochodowej – na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów, przeznaczonych do pielęgnacji określonych elementów naszego auta. Podzielić je można na preparaty do mycia:

  • Karoserii
  • Szyb
  • Felg
  • Opon
  • Dachów w kabrioletach
  • Elementów nielakierowanych, np. zderzaków i lister
  • Tapicerki i skóry
  • Elementów plastikowych

Również do mycia silników używamy specjalnie do tego stworzonych preparatów. Zestaw kosmetyków kompletujemy na podstawie potrzeb naszego samochodu. -Jeśli nasze auto nie jest uszkodzone i myjemy je regularnie, możemy sobie pozwolić na zakup kosmetyków delikatnych – mówi specjalista firmy Buwar – Do większych zabrudzeń powinniśmy raczej postawić na kosmetyki mocniejsze. Jeśli karoseria jest porysowana warto zainwestować w preparaty zawierające środki zabezpieczające przed rdzą.

Przed zakupem przeczytaj etykietę

Opisany wyżej podział kosmetyków nie jest bezzasadny – wykonywane z różnych tworzy elementy samochodu wymagają z oczywistych względów odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Używanie kosmetyków innych, niż dedykowane do danego elementu, może nie tylko nie przynieść żadnych konkretnych, długotrwałych rezultatów (np. zabezpieczenia elementu przed brudem czy wilgocią), ale jeszcze może zaszkodzić, uszkadzając strukturę czyszczonych przy ich pomocy elementów. Z drugiej strony nie powinniśmy przy zakupie preparatów kierować się jedynie ich rodzajem – warto wcześniej spędzić nieco czasu na zapoznanie się z etykietką danego produktu. Dowiemy się z niej między innymi jak używać kosmetyku i na jakie rzeczy uważać w czasie mycia. Może się okazać, że wybrany przez nas produkt jest bardzo agresywny – przykładowo niektóre preparaty do mycia silników mogą powodować rozpuszczanie się plastikowych i gumowych elementów lub nawet prowadzić do korozji metalu. Informacje o takich zagrożeniach powinny zostać umieszczone przez producenta na opakowaniu.

Marka

Ostatnią lecz niemniej ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków samochodowych jest marka ich producenta. Generalnie lepiej zainwestować więcej na kosmetyki od uznanych producentów z wyższych półek, niż ryzykować, że wybrany przez nas tani preparat będzie szkodliwy dla naszego auta.