27 października 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Czym są zabudowy międzyosiowe i jakie dają korzyści?

Czym są zabudowy międzyosiowe?

Zabudowy samochodów ciężarowych to zestaw elementów, które wpływają korzystnie zarówno na spalanie paliwa i emisję spalin, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do takiego właśnie wyposażenia zaliczają się zabudowy międzyosiowe. Czym są dokładnie? Na to pytanie odpowie nam specjalista z firmy Multi-Plast.

Zabudowy międzyosiowe w samochodach ciężarowych montuje się, jak wskazuje nazwa, między osiami, w prześwicie pod pojazdem, przy bocznych krawędziach. Są to jakby panele osłaniające. Wykonujemy je na zamówienie pod konkretny model pojazdu, z bardzo trwałych materiałów – powinny służyć co najmniej tak samo długo, jak samochód!

Korzyści ze stosowania zabudowy międzyosiowej w samochodzie ciężarowym

Stosowanie zabudowy międzyosiowej w samochodach ciężarowych wpływa zarówno na wydatki na paliwo, jak i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Stanowi ona jeden z kluczowych elementów poprawiających aerodynamikę pojazdu. Szacuje się, że zabudowy pozwalają obniżyć spalanie o około 5%, co przy ogromnym zapotrzebowaniu ciężarówek na paliwo daje niemałe kwoty, wziąwszy pod uwagę czas i intensywność eksploatacji tego typu samochodu.

Dzięki wypełnieniu pustej przestrzeni między osiami toporny samochód ciężarowy staje się nieco bardziej opływowy i lepiej radzi sobie z oporem powietrza. Efekt ten można wzmocnić, stosując np. spojlery dachowe i inne elementy zabudowy, takie jak nadkola.

Co szczególnie ważne dla bezpieczeństwa, zabudowy międzyosiowe chronią auto przed zawirowaniami powietrza między pojazdem a jezdnią. Są one potencjalnie niebezpieczne – nie tylko podnoszą spalanie, ponieważ stwarzają dodatkowy opór, ale też odbierają samochodowi ciężarowemu stabilność. Ciężarówka wyposażona z zabudowy międzyosiowe pewniej trzyma się drogi i jest bardziej odporna na wpływ rozpędzonych mas powietrza.

Nie da się ukryć, że zabudowy międzyosiowe podnoszą także walory estetyczne pojazdu. Ponieważ elementy te wykonuje się na zamówienie, są one idealnie dopasowane pod względem koloru oraz kształtów. Zabudowa stanowi wypełnienie zarówno czysto fizycznie, jak i wizualnie, sprawiając, że ciężarówka nabiera jeszcze bardziej masywnego i imponującego wyglądu.