transponder w kluczykach samochodowych dorabianie
21 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym są transpondery będące alternatywą dla dorabiania samochodowych kluczy?

Transpondery mogą okazać się niezbędne w sytuacjach, gdy właściciel zgubił kluczyki do swojego samochodu lub motocykla. Są to malutkie chipy, które komunikują się z odbiornikiem w centralce i wysyłają sygnał, wprawiający w ruch silnik. Zapasowy transponder to urządzenie powielające funkcjonalność oryginalnego chipa powiązanego z kluczykiem do stacyjki. Jak więc dokładnie działają transpondery, pozwalające na uruchomienie samochodu?

Jak działa transponder w kluczykach?

Pojęcie transponder często jest używane zamiennie z immobilizerem, co jest błędne. Transponder stanowi część immobilizera wbudowanego w kluczyk, który odpowiada za unieruchomienie zapłonu silnika, gdy za kierownicą znajdzie się osoba niepowołana. Po włożeniu kluczyka do stacyjki i uruchomieniu zapłonu lub zbliżeniu go na odpowiednią odległość zostaje wysłany sygnał do immobilizera. Jest on analizowany przez komputer i, jeśli okaże się zgodny, immobilizer przekazuje sygnał do kluczyka zapłonu, uruchamiając jednocześnie proces sprawdzający w transponderze. Gdy sygnały się zgadzają, klucz zostaje uznany za właściwy – wówczas można uruchomić silnik. W identyczny sposób działa dorobiony transponder, kompatybilny ze stacyjką samochodową.

Dorabianie transpondera, jako propozycja dla przezornych

Transponder jest bardzo istotną częścią kluczyka, która umożliwia uruchomienie silnika w samochodzie. Jeśli kierowca zgubi oryginalny kluczyk ze wbudowanym transponderem, może mieć problem z włączeniem zapłonu. Aby więc ubezpieczyć się na taką ewentualność, warto wykonać zapasowy transponder. Dorabianiem transponderów zajmują się profesjonalne firmy, takie jak CAR-TECH, która zajmuje się diagnostyką komputerową. Wystarczy, że klient prześle sterownik silnika, immobiliser lub puszkę immo, a firma odeśle gotowy do uruchomienia pojazdu transponder. Dla klienta, który dostarczy wkładkę zamka drzwi lub stacyjki, możliwe jest dorobienie kompletnego kluczyka samochodowego i motocyklowego.

Zapasowy transponder to urządzenie działające tak samo, jak pierwotny chip zespolony z oryginalnym kluczykiem do stacyjki. To nadajnik, który komunikuje się z odbiornikiem w centralce, jednak występuje w formie zupełnie oddzielnego mikroprocesora, niepołączonego z kluczykiem. Oznacza to, że jeśli oryginalne urządzenie ulegnie zniszczeniu lub zgubi się, właściciel pojazdu będzie wciąż w stanie bez problemu przejść przez autoryzację, a system sterujący zapłonem nie odetnie wtrysku paliwa.