skuter inwalidzki
10 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Czym powinien charakteryzować się skuter inwalidzki?

Elektryczne skutery inwalidzkie w ostatnim czasie coraz częściej można zobaczyć na chodnikach czy ścieżkach rowerowych polskich miast. Jeszcze nie tak dawno temu widok ludzi poruszających się w tego typu pojazdach był dla nas obcy, widywaliśmy go niemal wyłącznie w amerykańskich filmach. Dziś jednak wiele osób nie może już sobie wyobrazić życia bez takiego skutera, ponieważ umożliwia on im samodzielne poruszanie się po mieście i wykonywanie zwykłych codziennych sprawunków. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są możliwości skuterów inwalidzkich, dla kogo zostały stworzone i jak wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

Z myślą o kim zostały stworzone skutery inwalidzkie?

Oczywiście z myślą o osobach, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się na dłuższych dystansach. Skuter inwalidzki powinny posiadać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także osoby starsze, które nie mogą już chodzić samemu na spacery czy do sklepu, osoby otyłe, dla których nawet krótki spacer jest już bardzo męczący oraz inne osoby, które na co dzień korzystają z wózków inwalidzkich lub z powodu znacznych problemów z ruchowością raczej nie wychodzą już same z domów.  Najwięcej skuterów inwalidzkich jest sprzedawanych i użytkowanych oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ale tam po prostu też najdłużej tego typu pojazdu są dostępne na rynku. W Polsce, póki co nie ma ich cały czas zbyt dużo na ulicach, ale z roku na rok sytuacja ta się coraz bardziej poprawia, ponieważ zaopatrzenie się w tego typu urządzenie naprawdę znacznie poprawia jakość życia poprzez umożliwienie samodzielnego poruszania się po okolicach swojego domu.

Jak działają skutery inwalidzkie?

Skutery inwalidzkie są tak naprawdę połączeniem tradycyjnych skuterów z funkcjonalnością wózków inwalidzkich. Oczywiście istnieją także elektryczne wózki inwalidzkie, które także mogą stanowić nieocenioną pomoc dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale urządzenia te nie dają aż tak dużo możliwości jak skutery. Przede wszystkim skutery inwalidzkie są w stanie rozwinąć znacznie większą prędkość i pokonać większe odległości na jednym ładowaniu. Inny jest także sposób prowadzenia obu tych urządzeń.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Romar, który jest renomowanym dystrybutorem m.in. wysokiej klasy sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu medycznego: W wózkach elektrycznych kierunek poruszania jest zmieniany poprzez użycie joysticka, natomiast w skuterach inwalidzkich jest zamontowana kierownica. W skuterach jest także umieszczonych więcej kół, w zależności od wielkości pojazdu najczęściej skutery posiadają 3 lub 4 koła, które znacznie ułatwiają prowadzenie pojazdu i jednocześnie zapewniają mu lepszą amortyzację nawet na nie do końca prostej drodze.

Dlaczego warto jest kupić skuter inwalidzki?

Powodów, dla których warto jest kupić skuter inwalidzki, jest bardzo dużo. Oprócz wspominanej już wcześniej zwiększonej ruchowości osób starszych i niepełnosprawnych, skuter inwalidzki warto jest podarować osobie z problemami z ruchowością lub kupić sobie samemu także z innych powodów. Przede wszystkim taki sprzęt daje znacznie więcej możliwości od wózków elektrycznych. Dzięki niemu będziemy mogli bez problemów udać się na przejażdżkę po parku, pojechać do pobliskiego sklepu czy udać się samemu do lekarza.

Istnieje dużo rodzajów skuterów inwalidzkich, które różnią się od siebie nie tylko osiąganą prędkością czy pojemnością akumulatorów, ale także wielkością. Niektóre skutery inwalidzkie są więc stworzone nie tylko z myślą o umożliwieniu osobom z problemami z ruchowością poruszanie się po mieście, ale także ułatwiają poruszanie się pod domu.

Poza tym skutery inwalidzkie zapewniają swoim użytkownikom bardzo dużą wygodę, są łatwe w obsłudze, a przy tym niezwykle bezpieczne. Nie ma możliwości, żeby osoba niepełnosprawna z takiego skutera wypadła lub żeby skuter sam się przewrócił.

Jak daleko można zajechać na skuterze inwalidzkim?

To również jest bardzo duża zaleta tego typu urządzeń.  Nawet najprostsze, podstawowe modele skuterów elektrycznych potrafią na jednym ładowaniu przejechać przynajmniej 15-16 km. To bardzo dużo, zwłaszcza jeżeli skuter jest używany wyłącznie po to, żeby załatwiać codzienne sprawunki lub po prostu dla przyjemności przejechać się po okolicy. Istnieją jednak także modele skuterów elektrycznych, które na jednym ładowaniu potrafią przejechać nawet 55 km.  Oczywiście rzadko kto będzie chciał skorzystać z takiej możliwości, jednak dzięki tak pojemnemu akumulatorowi w skuterze, nie będzie trzeba go tak często ładować. Stan baterii, czyli naładowania akumulatora, można oczywiście na bieżąco sprawdzać, dzięki czemu nie ma ryzyka, ze w trakcie drogi nasz skuter nagle stanie i nie będziemy wiedzieli co dalej zrobić