Na czym polega geometria kół?
20 grudnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega geometria kół?

Najważniejsze parametry: zbieżność i pochylenie kół

Zbieżność to relacja wzajemnego ustawienia przednich i tylnych kół pojazdu. Wbrew pozorom, prawidłowo ustawione koła nie są do siebie całkowicie równoległe, jednak kąt zbieżności wynosi od -3 do +3 stopni. Dodatnia zbieżność przednich kół zapewnia nam stabilną jazdę na wprost i nieco leniwe wchodzenie w zakręt, natomiast ustawienie rozbieżne zmusza nas do częstych korekt podczas jazdy na wprost, za to łatwiej wchodzimy w zakręt. Kolejny parametr geometrii to pochylenie kół. Kiedy spoglądamy na samochód z przodu, to przedłużenie kształtu kół w przypadku właściwej geometrii tworzy ramiona trójkąta. Kąt pochylenia, czyli kąt zawierający się między płaszczyzną koła a płaszczyzną pionową, mieści się w przedziale od -10 do +10 stopni.

Sworzeń zwrotnicy

By dokładniej opowiedzieć o geometrii kół, musimy przyjrzeć się także parametrom dotyczących sworznia zwrotnicy. Pierwszy z tych parametrów to kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Wyobraźmy sobie samochód z boku: wyznaczamy kąt pomiędzy pionową osią koła a osią sworznia zwrotnicy i znajdujemy miejsce przecięcia osi sworznia z podłożem.

Jeśli znajduje się przed miejscem, gdzie opona styka się z podłożem, mówimy o kącie dodatnim, w odwrotnej sytuacji mamy do czynienia z kątem ujemnym i tzw. opóźnieniem osi sworznia zwrotnicy – mówi nam przedstawiciel Serwisu ogumienia Kuliszewski z Prudnika. Ostatni ważny parametr to kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Wykreśla się go między sworzniem zwrotnicy a pionową osią koła. Geometria kół w serwisie

„Geometrią kół” określa się także szereg czynności, które są wykonywane w serwisie samochodowym, by sprawdzić (i ewentualnie przywrócić) odpowiednie położenie kół – specjalista zaczyna od kontroli poszczególnych elementów:

  • kontrola silentbloków wahaczy (jeśli są zużyte, nie będzie możliwa prawidłowa geometria kół),
  • kontrola sworzni wahaczy,
  • kontrola drążka kierowniczego (wszelkie luzy trzeba wyeliminować).

Następnie przystępuje do właściwej geometrii kół, regulując długość drążków kierowniczych, drążków zbieżności i dokręcając lub odkręcając śruby mocujące wahacze, by nasz samochód mógł poruszać się sprawnie i bezpiecznie.