arktyczny olej napedowy
13 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czym jest olej napędowy arktyczny?

Funkcjonowanie w niskich temperaturach nie jest łatwe. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również pojazdów i maszyn, których używanie może być utrudnione w skrajnych warunkach atmosferycznych. Problem może pojawić się na przykład podczas odpalania samochodu. Aby go uniknąć, warto zaopatrzyć pojazd w olej napędowy arktyczny. Czym charakteryzuje się ta substancja i jakie ma zalety?

Olej napędowy arktyczny – charakterystyczne cechy

Najważniejszą cechą oleju arktycznego jest wysoki parametr niskotemperaturowy. Jak tłumaczy pracownik firmy EL-BO Paliwa:

– Oznacza to, że olej musi zapewniać bezpieczne użytkowanie auta w warunkach sięgających od -30 stopni do nawet -40 stopni Celsjusza. Dostarczenie tego rodzaju paliwa powinno być szczególnie ważne dla właścicieli pojazdów z silnikiem diesla.

A zatem, oleju napędowego tego rodzaju można używać zarówno podczas wyjątkowo mroźnych zim, jak i w trudnych warunkach klimatu arktycznego.

Kolejną charakterystyczną cechą tego paliwa jest długi czas mętnienia. Na czym polega ten proces? W cieczy tworzą się drobiny parafinowe, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę pojazdu, nawet jeśli paliwo w większości nadal jest płynne. Blokują one na przykład filtr, przez który potem nie może przepływać olej. Przez to silniki samochodów działają gorzej albo zupełnie się unieruchamiają. Aby uniknąć tego problemu, do paliwa dodaje się odpowiednie substancje, których zadaniem jest zmiana struktury parafiny. Nazywa się je depresatorami.

Gdzie i kiedy można kupić paliwo arktyczne?

Olej napędowy arktyczny jest rozprowadzany przez stacje Orlen i Lotos. Sprzedaje się go od początku listopada do końca lutego, a zatem w najzimniejszych w Polsce miesiącach roku. Zakup paliwa jesienią to dobry pomysł, dzięki któremu kierowcy będą gotowi nawet na nagłe mrozy. W pozostałych porach roku zaleca się stosowanie oleju napędowego dostosowanego do wyższych temperatur.

Zalety oleju arktycznego

Zadaniem paliwa arktycznego jest przede wszystkim ochrona silnika samochodu. Jednak jego zaletą jest również ogólny pozytywny wpływ na pracę pojazdu. Olej napędowy tego typu przynosi też korzyści środowisku naturalnemu. Dzięki temu, że paliwo jest przystosowane do pracy w niskich temperaturach, zmniejsza się emisja jego spalin do atmosfery. Dodatkowo, w skład oleju arktycznego wchodzą specjalne związki pozwalające zachować czystość układu dolotowego i wtryskowego. Cechują się one również właściwościami antykorozyjnymi oraz przeciwutleniającymi. Niewątpliwie warto zdecydować się na zakup oleju arktycznego i zadbać o silnik swojego samochodu.