Dressing do opon
18 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym jest dressing do opon?

Pucujesz plastiki, dbasz o lakier, polerujesz felgi? Skoro zależy ci na efektownym wyglądzie auta, nie zapominaj o pielęgnacji opon! Dressing, nazywany też czernidłem, to kosmetyk samochodowy przeznaczony do zabezpieczania gum. Jego aplikacja nie tylko chroni ogumienie, ale też wyraźnie poprawia wygląd kół. Jak działa dressing do opon, po co i w jaki sposób go używać?

Dressing do opon? Więcej niż czernidło!

Stwierdzeniem, że opony się szybko brudzą, nie odkrywamy Ameryki. Czerń nowych gumek szybko traci na mocy, opony stają się szare i matowe. Dlatego do odświeżenia wyglądu kół niektórzy używają… pasty do butów. To niestety nie jest dobry pomysł, bo jej składniki mogą przyspieszyć starzenie się gumy. A sparciała, sypiąca się opona jest gorsza od brudnej. Do pielęgnacji ogumienia należy używać wyłącznie profesjonalnego dressingu do opon, który nie tylko poprawia wygląd, ale też zabezpiecza gumę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, soli drogowej i zmiennych temperatur, a tym samym wydłuża ich żywotność.

Wybór dressingów do opon jest olbrzymi. Poszczególne produkty różnią się między sobą konsystencją (dressingi dzielimy na wodniste, żelowe i mleczka) oraz efektem na oponie (satyna, mat, połysk). Klienci najchętniej wybierają kosmetyki, które po nałożeniu dają efekt „mokrej gumy” i są łatwe w aplikacji. Oba wymagania spełniają kosmetyki ADBL, dostępne w ofercie sklepu DETAILING WARRIORS. Dressingi ADBL wyróżniają się na tle konkurencji też niebywałą trwałością i świetnymi właściwościami hydrofobowymi. To ważne, bo spływając z opon woda – nawet ta z kałuży – spłukuje z opon zabrudzenia.

Jak nakładać dressing do opon?

Przed nałożeniem dressingu opony trzeba dokładnie wyczyścić: na mokro, szczotką, najlepiej z wykorzystaniem odpowiedniego kosmetyku (np. ADBL Tire and Rubber Cleaner, Detailer’s Magic Clean Tyre & Rubber, Shiny Garage Pure Black Tire Cleaner). Umyte gumy powinno się osuszyć – chociaż niektóre kosmetyki ADBL do dressingu mogą być nakładane na wilgotne powierzchnie. Do aplikacji dressingu należy używać aplikatorów; zwykle mają postać wyprofilowanej gąbki, co ułatwia nakładanie preparatu na całą powierzchnię rantu bez brudzenia felg i dokładne wypełnienie nacięć na oponach. Po nałożeniu kosmetyku trzeba odczekać kilka minut, a następnie dotrzeć dressing czystą szmatką. Dopiero w tym momencie możemy podziwiać ostateczny efekt pracy przy oponach. Po całkowitym wyschnięciu dressing może lekko stracić połysk (chyba że od razu wybrałeś matowe czernidło), ale rezultaty, które zostaną po pierwszej jeździe, powinny utrzymać się jeszcze bardzo długo.