Samochody ciężarowe
18 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzuje się system e-TOLL?

e-TOLL to publiczny System Poboru Opłaty Elektronicznej za przejazdy na wybranych odcinkach dróg i autostrad w naszym kraju. Wraz z końcem września 2021 roku zastąpił on stary system tego typu – viaTOLL. Jak korzystać z e-TOLL i czym się on charakteryzuje? Jakie nowości znajdziemy w e-TOLL? Szczegóły w poniższym artykule.

e-TOLL i viaTOLL – różnice

Działający do tej pory system viaTOLL oparty był na technologii radiowej. E-TOLL wykorzystuje pozycjonowanie satelitarne i możliwość przesyłania danych z pojazdu do systemu. Narzędzie to jest w większym stopniu scyfryzowane, dlatego rejestracja w systemie i użytkowanie e-TOLL są wygodniejsze i zajmują kierowcom o wiele mniej czasu. Nie trzeba będzie już m.in. płacić za przejazdy na bramkach czy dopełniać formalności rejestracyjnych w urzędach. Do obsługi użytkowników nowego systemu drogowego została uruchomiona rządowa strona etoll.gov.pl,  na której mogą oni założyć Indywidualne Konto Klienta (IKK). Za jego pośrednictwem uiszcza się zdalnie opłaty za przejazdy.

Przesyłanie danych i płatności w e-TOLL

Poza rejestracją w e-TOLL użytkownik jest zobowiązany do wyboru urządzenia GPS, które będzie przesyłać dane geolokalizacyjne z pojazdu do systemu. Może być to OBU (On-Board Unit), czyli przenośne urządzenie pokładowe lub wbudowany moduł GPS w formie ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego). Inną dostępną opcją jest pobranie bezpłatnej aplikacji mobilnej e-TOLL, dostępnej w sklepach Google Play i App Store. Z kolei urządzenia są do nabycia u wybranych dostawców takich, jak firma Gannet Guard Systems z Warszawy. Sprzęt ten został przetestowany i dostosowany do potrzeb systemu e-TOLL. Jego zakup będzie można sobie odliczyć od podatku. Użytkownicy e-TOLL mają do wyboru 2 sposoby uiszczania płatności: poprzez konto przedpłacone lub konto z odroczoną płatnością.

e-TOLL a samochody osobowe

Nowy system objął w pierwszej kolejności pojazdy o masie powyżej 3,5 tony (z wyłączeniem ciągników rolniczych) oraz autobusy. Dla nich rejestracja w e-TOLL i płatności za jego pośrednictwem za przejazdy są obowiązkowe od 1 października 2021 roku. Natomiast na termin 1 grudnia 2021 przewidziano likwidację bramek na odcinkach autostrad: A2 Konin Wschód – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice Kleszczów. Oznacza to, że kierowcy aut osobowych oraz motocykli poruszających się tymi drogami będą zobowiązani albo do korzystania z e-TOLL, albo z usługi e-Bilet. Uiszczanie opłat w formie manualnej nie będzie już po tym terminie możliwe.