lakierowanie samochodu
11 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzuje się bezbarwny lakier samochodowy?

Lakiery samochodowe to szeroka grupa produktów. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogromną ilość modeli pojazdów i wariantów kolorystycznych nadwozi. Do tego dochodzą specjalistyczne lakiery podkładowe oraz bezbarwne lakiery samochodowe. Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się te ostatnie? Przeczytaj artykuł.

Jakie znaczenie ma bezbarwna powłoka ochronna?

Lakier bezbarwny uważany jest za najważniejszą powłokę lakierniczą. Aplikuje się ją w końcowym etapie prac blacharsko-lakierniczych. Lakier bezbarwny nanosi się na lakier bazowy, jako ostatnią powłokę lakierową. Bezbarwna warstwa lakieru spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim stanowi powłokę ochronną, która zabezpiecza lakier bazowy przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed działaniem promieniowania UV i czynnikami atmosferycznymi. Lakier bezbarwny, zwany przez lakierników „klarem”, ma także znaczenie estetyczne. Zwiększa on wyrazistość lakieru bazowego oraz nadaje mu efektowny połysk. Karoserie wykończone lakierem bezbarwnym stają się niewątpliwą ozdobą każdego pojazdu.

Twardość samochodowych lakierów bezbarwnych

Lakiery bezbarwne składają się głównie z żywic, rozcieńczalników, stabilizatorów UV oraz różnego typu dodatków, które wpływają na ich cechy fizykochemiczne. Jak twierdzą specjaliści producenta materiałów blacharsko-lakierniczych Polfill z miejscowości Pustków niedaleko Dębicy, najważniejszym parametrem klaru jest jego twardość. Zależy ona przede wszystkim od zawartości żywic. Do użytku profesjonalnego stosuje się 3 grupy lakierów bezbarwnych:

  • MS (medium solid o zawartości żywic ok.40%),
  • HS (high solid o zawartości żywic ok. 50%),
  • VHS (very high solid o zawartości żywic ok. 60%).

Warto zaznaczyć, że ważną cechą lakierów bezbarwnych jest ich lepkość natryskowa, zależna od zawartości mieszaniny rozcieńczalników.

Akrylowe lakiery bezbarwne

Producenci profesjonalnych środków do renowacji karoserii dostarczają lakierniom pełną gamę różnego typu lakierów bezbarwnych. Dobrym przykładem wysokiej jakości produktu jest akrylowy lakier bezbarwny Racer firmy Polfill. Jest to lakier szybkoschnący klasy high solid, przeznaczony do wykonywania szybkich napraw lakierniczych. Charakteryzuje się bardzo dobrym wysychaniem, wysoką twardością przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności oraz doskonałym połyskiem. Lakier Racer stosować można do napraw częściowych oraz  Smart-Repair, czyli szybkich naprawa drobnych uszkodzeń i niewielkich elementów. Jest łatwy w nanoszeniu i polerowaniu ogólnodostępnymi systemami polerskimi. Można stosować go w niższych temperaturach otoczenia.