12 maja 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzują się usługi z zakresu kasacji pojazdu?

W „życiu” każdego pojazdu przychodzi taki czas, że jego droga się kończy i jest on przeznaczany na przysłowiowe żyletki. Co dzieje się z samochodem podczas kasacji? W jaki sposób niezdatne do jazdy auto jest rozkładane i gdzie trafiają poszczególne jego części? Dowiedz się, co obejmują usługi z zakresu kasacji pojazdów i jak złożony jest proces utylizacji aut.

Czym jest złomowanie?

Pojazdy (ale też np. maszyny przemysłowe) uznane za nienadające się do dalszego użytku ani nawet do naprawy najczęściej poddawane są złomowaniu. Pełny proces złomowania obejmuje takie czynności, jak: wycofanie maszyny z użycia, rozebranie jej na części (zdemontowanie), wykorzystanie tego, co jeszcze nadaje się do użytku, a dopiero na samym końcu – utylizację elementów, które nie przedstawiają już żadnej wartości użytkowej.

Najbardziej złożonym procesem jest tu demontaż, ponieważ samochody są bardzo skomplikowane konstrukcyjnie, a nawet ich drobne części mogą być ponownie wykorzystane.

Demontaż złomowanego auta

Operacje dokonywane podczas demontażu można podzielić na takie, które wykonuje się z uwagi na bezpieczeństwo oraz ochronę środowiska, i na takie, które przeprowadza się na potrzeby recyklingu. Pełna lista obejmuje ponad 30 różnych czynności, którym poddaje się złomowane auto, w tym operacje niebezpieczne. Zaliczają się do nich: demontaż akumulatora i poduszki powietrznej oraz osuszenie pojazdu ze wszystkich płynów.

Demontażowi podlega każdy element samochodu, od silnika po tapicerkę. Osuszone z płynów i wymontowane elementy pojazdu są następnie segregowane według przydatności do dalszego użytku i ważone. Te, które już się nie przydadzą, są utylizowane, te zaś, które mogą stanowić surowiec wtórny, są poddawane recyklingowi.

Złomowanie aut nie polega zatem na jak najdokładniejszym zmiażdżeniu pojazdu prasą. Poprawnie przeprowadzone złomowanie ma wielkie znaczenie dla ochrony środowiska i pozwala wykorzystać niejeżdżące już samochody najlepiej, jak to możliwe. Profesjonalnym złomowaniem zajmuje się www.metland.suwalki.pl.