27 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzują się opony do ciężarówek?

Opony do ciężarówek wyróżniają się specjalną konstrukcją, ponieważ są przeznaczone do ciężkiej pracy – o wiele bardziej wymagającej niż takiej, której poddawane są opony samochodów osobowych. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane są źródłem oszczędności dla przedsiębiorstw transportowych oraz bezpieczeństwa – dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Zwróć uwagę na typy opon ciężarowych i ich podział

Szukając właściwych cech opon ciężarowych, należy dokładnie określić, jaki rodzaj pracy będą wykonywały pojazdy. W przypadku dalekich, międzynarodowych transportów, ważna będzie redukcja oporów toczenia, a do transportu regionalnego – kwestia przebiegów. Jeżeli chodzi o zastosowanie mieszane, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość oraz odporność na odpryski, wykruszenia i przecięcia.

W każdym z rodzajów opon do ciężarówek występuje także podział na poszczególne osie. Na jego podstawie wyróżnia się opony: na oś przednią (kierowaną – F lub S), na oś napędową (D) i na oś naczepową (T), ale spotkać można również opony na wszystkie osie (Z), które stosuje się przeważnie w specjalistycznych pojazdach budowlanych i autobusach.

Należy także pamiętać, że opony do ciężarówek mają swoje specjalne oznaczenia na ściance bocznej. Można z nich odczytać ich szerokość, wysokość profilu, rodzaj konstrukcji i średnicę obręczy. Najważniejsze są jednak dwa parametry: indeks nośności, informujący o maksymalnym obciążeniu, jakie może wytrzymać opona w trakcie jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością, oraz indeks prędkości, który właśnie ją określa.

Pamiętaj o warunkach klimatycznych

Istotną kwestią jest także wybór między ogumieniem wielosezonowym a zimowym w ciężarówkach. Jest to bowiem bardziej złożone niż w samochodach osobowych, ponieważ zależy od pokonywanych tras oraz przydzielanych samochodowi zadań. Transport w zimowych klimatach (np. na terenie Alp) wymaga założenia opon sezonowych, natomiast w klimacie umiarkowanym (np. w centralnej Europie) warunki są łagodniejsze, a drogi oczyszczane, dlatego sprawdzą się w nim opony całoroczne. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w odwiedzanych krajach. Niektóre z nich mogą bowiem wymagać zimowych opon ciężarowych na osiach napędowych lub napędowych i kierujących.

Szeroką ofertę opon ciężarowych, ale również osobowych, 4×4, dostawczych, przemysłowych i rolniczych można znaleźć na oponytomy.pl – stronie internetowej autoryzowanego dystrybutora na Europę ukraińskich opon Premiorri oraz Rosava.