samochód dostawczy
5 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzują się nadwozia do samochodów dostawczych?

Nadwozia do samochodów dostawczych to niezwykle istotne elementy, od których zależy to, jakiego rodzaju towar będzie można danym samochodem przewozić. Pod pojęciem samochodów dostawczych kryje się wiele rodzajów i wariantów samochodów, od małych „kangurów” po naczepy. Jakie rodzaje nadwozi do samochodów dostawczych wyróżniamy i czym się charakteryzują?

Charakterystyka i rodzaje nadwozi do samochodów dostawczych

Jednym z najczęściej spotykanych nadwozi samochodów dostawczych, jest plandeka. Samochody z tym typem nadwozia mają pokrycie umożliwiające ładowanie zarówno z boku, od tyłu, jak i z góry. Właśnie w takich autach przewozi się towary, które muszą być szczególnie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu lekkiej plandeki samochód ma niższą masę własną. Cała konstrukcja ramy takiego nadwozia samochodów dostawczych powinna być sztywna i lekka. Najczęściej montowane są cztery rzędy drewnianych lub aluminiowych pionowych listew. Dach tego nadwozia oparty jest natomiast na aluminiowych podłużnicach.

Nadwozie skrzyniowe składa się natomiast z kabiny kierowcy i skrzyni ładunkowej. To oddzielnie wydzielona przestrzeń przeznaczona na transportowany towar. Składa się z podłogi, otwieranej burty i tylnej klapy. Skrzynia ładunkowa jest otwarta z góry. Wykorzystywana zwykle do transportowania ładunków masowych, m.in. do prac budowlanych. Rozładunek odbywa się górą. Mówiąc o nadwoziu skrzyniowym, trzeba także zaznaczyć, że skrzynia ta może być stała lub podnoszona. Drugi typ stosuje się w wywrotkach ze skrzynią przechylaną do tyłu lub na bok. W taki sposób dokonuje samoczynnego rozładunku. Samochody, w których zastosowano to rozwiązanie, wykorzystuje się do przewozu drobnicy, takiej jak węgiel oraz piasek.

Zalety nadwozi do samochodów dostawczych

Samochody dostawcze mają szerokie zastosowanie. W zależności od potrzeb firmy mogą to być niewielkie furgony z przestrzenią do przewożenia materiałów, a także kontenery czy auta dostawcze z plandeką. Nadwozia samochodów dostawczych określają sposób, w jaki będzie można przewozić ładunek. To od nich zależy wielkość przestrzeni ładunkowej i wygoda prowadzenia samochodu. Właśnie dlatego z oferty dystrybutora nadwozi samochodów dostawczych JUSAM korzysta tak wiele firm, którym zależy na trwałych i solidnych rozwiązaniach. Odpowiednio wykonana zabudowa dostawczaka zabezpiecza przewożony towar przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. To także znaczne ułatwienie przy załadunku i rozładunku towaru.