Samochodowe lampy
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzują się lampy angielskie?

Sprowadzenie oraz zarejestrowanie samochodu spoza kraju w dzisiejszych czasach jest niezwykle proste i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Sprawy jednak zdecydowanie się komplikują w sytuacji, kiedy mowa o pojazdach z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Problemów może być wiele, jednak jednym z najczęstszych są z pozoru mało znaczące lampy.

Lampy w samochodach z Wielkiej Brytanii – dlaczego często są problemem?

Wszystkie poruszające się po krajowych drogach samochody muszą przestrzegać określonych prawem unijnych norm. Dotyczy to każdego rodzaju pojazdu – począwszy od osobówek, aż po auta dostawcze.

Specjalista z firmy TMC-MC Michał Cugier zauważa: Lampy w samochodzie to element standardowy i mało kto przykłada do niego większą uwagę. Należy jednak pamiętać, że auta sprowadzane z Wielkie Brytanii mają inne parametry oświetleniowe niż te z Europy. Pojazdy zagraniczne charakteryzują się nie tylko kierownicą po drugiej stronie, którą można specjalistycznie przełożyć na odpowiednie miejsce. Jest to również problem lamp. Wszystko wynika z ich odmiennej budowy – a dokładniej symetrycznego strumienia światła.

Normy europejskie wymagają od pojazdów zarejestrowanych w Polsce układu asymetrycznego. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to całkowitego braku możliwości zarejestrowania samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Dzięki współczesnym osiągnięciom technicznym możliwe jest zlecenie przeróbki lamp, bez konieczności ponoszenia bardzo dużych wydatków związanych np. z kupnem nowych części.

Przeróbka lamp angielskich na europejskie standardy

Możliwość przerobienia lampy angielskiej na europejskie standardy obecnie nie stanowi większego problemu. Wszystko jest możliwe dzięki kilku prostym krokom:

  • dopasowaniu właściwego zestawu soczewek do lampy,
  • odpowiednie ustawienie parametrów światła na ten zgodny z przepisami.

Normy w Europie zakazują również korzystania z kloszy ryflowanych. W zakładzie, w którym wykonuje się dopasowanie soczewek, możliwe jest również zlecenie polerowania tego rodzaju lamp. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów uzyskane efekty pozwalają na spełnienie wszelkich wymagań prawnych.

Modyfikacje samochodów – czy to się opłaca?

Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii bardzo często pozwala na kupno wybranego modelu w dużo atrakcyjniejszej cenie i lepszym stanie. Jest to jednak konieczność dokonania specjalnych modyfikacji, dzięki którym możliwe jest późniejsze zarejestrowania pojazdu w kraju. Z uwagi na nieodpowiednie lampy, czy inne elementy, pojazd taki może nie przejść wymaganej do rejestracji kontroli. Z pomocą przychodzą wówczas wyspecjalizowane zakłady mechaniczne, które pozwalają na wdrożeniu przeróbek, dzięki którym auto będzie spełniało normy europejskie. Wprowadzenie modyfikacji nie jest tak naprawdę kosztownym zabiegiem, dlatego wiele osób korzysta z tego typu usług.