akumulator żelowy
1 czerwca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czym charakteryzują się akumulatory żelowe?

W dzisiejszym świecie do działania pojazdów i urządzeń potrzebny jest akumulator. Nie tylko samochody i motocykle potrzebują prądu z baterii, ale również kosiarki, maszyny przemysłowe, a nawet zabawki. Na szczególną uwagę zasługują akumulatory żelowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku można dostać wiele modeli baterii różnych producentów. Sprawdź, czym charakteryzują się akumulatory żelowe i jakie jest ich przeznaczenie.

Specyfika i zastosowanie akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe to rodzaj baterii kwasowo-ołowiowych, które wyróżniają się żelowym elektrolitem, powstałym poprzez zmieszanie kwasu siarkowego z krzemionką. Jest to roztwór na bazie kwasu siarkowego, który występuje w postaci żelu o oleistej i gęstej konsystencji. Żel w akumulatorze sprawia, że może on pracować w dowolnej pozycji, przy czym nie istnieje ryzyko wycieku elektrolitu. To wszystko dzięki bardzo dobrej szczelności, którą charakteryzuje się akumulator żelowy. Jest on także odporniejszy na rozładowanie i nie traci właściwości nawet po wielu cyklach ładowania i rozładowywania.

Akumulator żelowy nie rozładuje się samoistnie, gdy nie będziemy go używać przez długi czas – nawet po pół roku nieużywania nie utraci zgromadzonego w środku ładunku. Bardzo rzadko zdarza mu się całkowite rozładowanie – zauważa specjalista z firmy Bat Profi na Śląsku, która jest doświadczonym dystrybutorem wysokiej jakości akumulatorów do samochodów i innych pojazdów.

Akumulatory żelowe przeznaczone są głównie dla motorów, skuterów i motorowerów, gdyż prądy rozruchowe są tutaj o wiele mniejsze, a eksploatacja odbywa się w okresie letnim. Nie wykorzystuje się ich w samochodach osobowych z uwagi na to, że cechują się stosunkowo niską mocą przy dostarczaniu wysokich prądów, głównie w niskich temperaturach. Montowane są zazwyczaj jako drugi akumulator w pojazdach z dużą ilością odbiorników elektrycznych. Nie służą one do rozruchu pojazdu, tylko do zasilania sprzętu. Mowa tutaj o takich pojazdach jak: kampery, przyczepy kempingowe, karetki pogotowia, samochody policyjne, łodzie czy busy z dużą ilością urządzeń elektrycznych – klimatyzacją, TV, GPS itp. Akumulatory żelowe znajdują zastosowanie także w wózkach inwalidzkich, wózkach przemysłowych i pojazdach na polach golfowych.

Jakie zalety mają akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe mają naprawdę wiele zalet. Wyróżniają się najdłuższą żywotnością spośród pozostałych akumulatorów i zapewniają maksymalną możliwość cykli ładowania oraz rozładowywania. Mogą być przechowywane ponad pół roku bez konieczności ładowania. Niezwykle dobrze znoszą wahania temperatur, co jest istotną zaletą w polskim klimacie. Nie wymagają one regularnego uzupełniania wody w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Posiadają one jednokierunkowe zawory regulujące ciśnienie i minimalizujące utratę elektrolitu podczas normalnej pracy akumulatora.

Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem w przemyśle, gdyż mogą być łączone szeregowo, co pozwala uzyskać większe napięcie oraz równolegle, co daje większą pojemność. Mogą być także ustawiane w dowolnej pozycji – nawet odwróconej, gdyż są szczelne i odporne na głębokie przechyły. Do istotnej zalety akumulatorów żelowych można zaliczyć także bezobsługowość, czyli brak konieczności uzupełniania elektrolitu (żel nie paruje). Dodatkowo ryzyko wycieku elektrolitu jest ograniczone do minimum, nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Akumulatory żelowe mają też większą odporność na zmienne temperatury, uderzenia, wstrząsy i wibracje. Wytrzymałość cykliczna jest nawet o 25% większa niż w przypadku pozostałych baterii kwasowo-ołowiowych. Należy tutaj nadmienić, że ten rodzaj akumulatorów jest droższy. Jednak mimo to wyspecjalizowane sklepy i hurtownie zwracają uwagę na coraz większe zainteresowanie akumulatorami żelowymi.