25 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czy warto stosować uzdatniacze do paliw?

Użytkownikom i właścicielom pojazdów nie zawsze wystarcza stosowanie zwykłego paliwa. Z tego powodu decydują się na jego uszlachetnienie za pomocą różnych preparatów. Wybór jest ogromny. Producenci uzdatniaczy zapewniają, że ich preparaty świetne radzą sobie z usuwaniem osadu czy nadmiaru wody. Jak jest naprawdę? Czy warto je stosować? O tym w poniższym artykule.

Uszlachetnianie paliwa — za i przeciw

Bak samochodowy jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Zużywa się i niszczeje podobnie jak inne części pojazdu. Zbiornik można jednak chronić, między innymi przed korozją, stosując dodatki do paliwa. Czym są uzdatniacze i jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Producenci samochodów raczej odradzają dodawanie jakichkolwiek uszlachetniaczy do paliwa. Chodzi tu przede wszystkim o nieznany skład wielu preparatów. Ich dolewanie do benzyny czy oleju napędowego może przynosić więcej szkód niż korzyści. Uszlachetniacze zawierają związki chemiczne, których wpływ na paliwo i działanie pojazdu nie do końca jest wyjaśniony i potwierdzony. Paliwo jest natomiast starannie przygotowaną mieszanką węglowodorów ropopochodnych i innych związków chemicznych. Wszelkie zmiany w jego składzie nie zawsze działają korzystnie na stan pojazdu.

Zdania kierowców są podzielone. Jedni chętnie stosuje uzdatniacze, inni są do nich sceptycznie nastawieni. Należy pamiętać, że nie wszystkie dodatki szkodzą samochodowi. Te o sprawdzonym składzie chemicznym faktycznie spełniają swoje zadanie. Są przeznaczone głównie do:

  • rozruchu samochodu w niskich temperaturach,
  • zapobiegania korozji,
  • czyszczenia,
  • zapobiegania odkładaniu się osadów,
  • zwiększania liczby oktanowej paliwa.

Jakość paliwa stosowanego w pojeździe wpływa na jego osiągi i trwałość. Osadzające się po wewnętrznej stronie baku nieczystości mogą niekorzystnie zmieniać jego skład. Właściwie dobrany uzdatniacz zapobiega takim sytuacjom i chroni pojazd przed zniszczeniem.

Czym kierować się podczas wyboru dodatków do paliwa?

Aby uszlachetniacze właściwie odgrywały swoją rolę, należy przede wszystkim kupować je u sprawdzonych dostawców. Firma RAI-BUD oferuje preparaty o przebadanym i odpowiednio dobranym składzie chemicznym. Wybierając dodatki tego typu, trzeba znać również ich przeznaczenie. Inaczej działają preparaty antykorozyjne, inaczej czyszczące, a jeszcze inaczej służące do rozruchu pojazdu w niskich temperaturach.

Ważny jest zatem pożądany przez właściciela samochodu efekt działania preparatu. Najlepiej wybierać takie produkty, które skupiają swoje działanie na jednym problemie. Producenci oferujący cudowne środki do wszystkiego często wprowadzają swoich klientów w błąd.