naprawa motocykla
15 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czy warto kupować używane części motocyklowe?

Kiedy awarii ulegnie jeden z podzespołów w motocyklu, powoduje to wykluczenie pojazdu z ruchu drogowego. Konieczne jest wtedy zakupienie sprawnej części, aby przywrócić maszynę do użytku. Jednak w tym celu nie zawsze trzeba kupować fabrycznie nowego elementu. W niektórych przypadkach można zdecydować się na zamówienie używanego komponentu. Usunięcie usterki odbędzie się wtedy tańszym kosztem.

Co zrobić w przypadku awarii motocykla?

Motocykl, tak samo jak samochód, składa się z wielu elementów, które po jakimś czasie mogą ulec awarii. Z drobnymi usterkami, chociaż to niezalecane, można jeszcze się poruszać. Jednak poważniejsze uszkodzenia wykluczają pojazd całkowicie z ruchu. Kierowca jest wtedy zmuszony do zakupu nowego elementu, żeby móc w dalszym ciągu korzystać z jednośladu.

Nie zawsze trzeba decydować się na kupno zupełnie nowej części. Istnieją sklepy, które oferują używane podzespoły do motocykla. Najczęściej są to komponenty pochodzące z pojazdów, które brały udział w kolizjach i naprawa ich była nieopłacalna lub ze względu na różne okoliczności, maszyna musiała zostać zezłomowana, a niektóre jej elementy były jeszcze sprawne – mówi pracownik sklepu Motospec2014. Zwykle te części są tańsze niż fabryczne, co pozwala obniżyć koszt naprawy czasem nawet o kilkaset złotych.

Czy używane części motocyklowe są bezpieczne?

Kupując używane części, klient często zastanawia się, czy jest to lepszy wybór niż zakup zupełnie nowego elementu. Niepokój spowodowany jest troską o odpowiednia jakość produktu, ponieważ komponent, który został już wykorzystany, może być uszkodzony lub zużyty.

Warto wiedzieć, że aby dopuścić część motocyklową do ponownego użytku, musi ona spełniać szereg norm, które gwarantują bezpieczeństwo nowemu właścicielowi. Taki element jest poddawany obserwacji, czy nie ma żadnych oznak zużycia. Każdy z komponentów jest czyszczony oraz sprawdzany pod kątem jakości. Zawsze wszelkie defekty są usuwane i klient jest dokładnie informowany o tym, co i w jakim stanie kupuje.

Jakie używane części można kupić do motocykla?

Trzeba zdać sobie jednak sprawę, że nie wszystkie części nadają się do ponownej sprzedaży. Z tej grupy trzeba przede wszystkim wykluczyć wszelkie uszczelki, filtry oraz inne elementy, które służą do jednorazowej instalacji i po zdemontowaniu ich z jednego pojazdu nie ma możliwości ponownego montażu w drugim jednośladzie.

Na aukcjach można spotkać za to wszelkie części obudowy motocykli. Dostępne są również koła pasowe, docisku lub zębate. W sklepach motoryzacyjnych możliwy jest także zakup elementów rozrządu m.in.: łańcuch lub napinacze. Możliwe jest również nabycie lusterek oraz całych kół, a także wielu innych komponentów.