wtryski paliwa LPG
6 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czy w samochodzie z bezpośrednim wtryskiem paliwa można zamontować instalację LPG?

Niemal wszystkie współczesne samochody dysponują silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dlatego też producenci instalacji gazowych LPG muszą nadążać za nowościami i oferować innowacyjne rozwiązania. Przeczytaj i dowiedz się, jak radzą sobie najlepsze firmy i przekonaj się, czy możliwy jest montaż instalacji LPG w samochodzie z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Instalacje LPG wciąż ewoluują

Wyrafinowane konstrukcje silnikowe z DI, czyli z bezpośrednim wtryskiem paliwa wymagają nowoczesnych rozwiązań instalacji gazowych, innowacji technologicznych oraz współudziału technik cyfrowych w dozowaniu paliwa. Zasilanie silników autogazem nadal jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów paliwa. Przesądzają o tym względy ekonomiczne. Ceny gazu LPG są około dwukrotnie niższe niż ceny benzyny. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora opłacalności LPG, by przekonać się, jak szybko nastąpi zwrot kosztów poniesionych na montaż instalacji gazowej w samochodzie. Należy zwrócić też uwagę na korzystny wpływ autogazu na pracę i dynamikę silnika, a także na wymiar ekologiczny tego typu paliwa. Instalacje gazowe LPG najnowszej generacji zapewniają porównywalne osiągi pojazdu, wysoki standard pracy oraz duże bezpieczeństwo. Więcej informacji o budowie instalacji LPG możesz zdobyć, kontaktując się z producentem samochodowych instalacji gazowych Zenit Autogas Systems z Radomia.

Instalacje LPG przeznaczone do samochodów z bezpośrednim wtryskiem benzyny

Najnowszej generacji instalacje LPG są stworzone do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Konstruktorzy przygotowali dwie technologie. Jedna z nich polega na całkowitym zastąpieniu benzyny auto gazem i wtryskiwanie go bez odparowania za pomocą fabrycznych wtryskiwaczy. Druga dozuje odparowany gaz do kanałów kolektora dolotowego przy jednoczesnym dotrysku niewielkich ilości benzyny. Pozwala to na schładzanie i ochronę wtryskiwaczy benzynowych. Dla przykładu takie innowacyjne rozwiązanie stosowane jest w systemie wtrysku Zenit Direct najnowszej generacji.

Zalety instalacji LPG z dotryskiem benzyny

W tego typu instalacjach autogaz w fazie lotnej dostarczany jest do kolektora dolotowego poprzez dodatkowe wtryskiwacze. Natomiast za dawkowanie benzyny odpowiedzialne są wtryskiwacze fabryczne, których praca ograniczona jest do minimum. Dzięki temu nie są one nadmiernie obciążone. Nie musisz się wiec obawiać o przedwczesne zużycie wtryskiwaczy. Możesz śmiało podjąć decyzję o montażu instalacji gazowej LPG w swoim samochodzie.