Usuwanie wgnieceń metodą PDR
20 lipca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Czy naprawy uszkodzeń metodą PDR można wykonać z OC sprawcy kolizji? 

Uszkodzenie karoserii znacząco wpływa na estetykę pojazdu. Może do niego dojść w wielu przypadkach – wypadków komunikacyjnych, czynników atmosferycznych, na przykład gwałtownego gradobicia albo aktów wandalizmu. W takich przypadkach kierowcy zwykle decydują się na usunięcie wgniotek w serwisie samochodowym. Czynnikiem, który nierzadko ich powstrzymuje, jest cena. Aby uniknąć wydatku, warto zorientować się, czy koszty może pokryć ubezpieczyciel. W dzisiejszym artykule skupimy się na kolizjach i OC sprawcy. Czy jego ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy metodą PDR?

Na czym polega naprawa metodą PDR? 

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, na czym właściwie polega usuwanie wgnieceń metodą PDR i dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Otóż najważniejszą kwestią jest ta, że jest to sposób, który nie wymaga lakierowania, a do tego jest też bezinwazyjny. Mowa tutaj o tym, że po zakończeniu robót oryginalna powłoka oraz kolorystyka auta zostają zachowane. W związku z tym jego wartość rynkowa się nie zmniejsza. Kolejną kwestią jest stosunkowo krótki czas trwania serwisu – w przypadku niewielkich uszkodzeń należy poświęcić na to maksymalnie jeden dzień.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia z OC sprawcy w przypadku naprawy metodą PDR? 

Prostowanie wgniecionych elementów karoserii metodą PDR nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Mimo tego, że serwis jest stosunkowo niedrogi (w porównaniu do lakierowania), to w przypadku uszkodzeń, do których doszło z winy innego kierowcy, warto ubiegać się o pokrycie kosztów. O to, jak to wygląda w praktyce, zapytaliśmy specjalistę z serwisu blacharskiego Real Auto Service Studio w Warszawie, który wyjaśnił:

– Niższe koszty naprawy wgnieceń metodą PDR wiążą się przede wszystkim z brakiem konieczności demontażu elementów oraz stosowania szpachli. Co ważne, w przypadku kolizji, można się ubiegać o to, aby ubezpieczyciel sprawcy zapłacił za usługę. Firma, która świadczy mu usługi z zakresu OC, nie ma podstaw do tego, by nie uznać rachunku wystawionego przez warsztat, który zlikwidował wgniecenia metodą Paintless Dent Repair. Należy podkreślić, że to do osoby, która poniosła szkodę, należy wybór sposobu usunięcia jej skutków. To na firmie ubezpieczeniowej spoczywa obowiązek wypłacenia odszkodowania, którego wysokość musi być taka, aby pozwalała na przywrócenie pojazdu do poprzedniego stanu. Warto również wiedzieć, że firmy czasami rozliczają się bezgotówkowo. Wówczas poszkodowany może skorzystać z najtańszej oferty bez konieczności oddawania różnicy.