jazdy doszkalajace pasazer w aucie
9 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Czy można wziąć pasażera na jazdy doszkalające?

Czy wiesz, że w każdej chwili możesz poszerzyć swoje umiejętności prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym? Wystarczy zgłosić się do jednego z wielu ośrodków szkolenia kierowców, które organizują jazdy doszkalające. Czym one są, jak przebiegają i czy na czas szkolenia można wziąć pasażera do auta? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedź, czytając artykuł.

Czym są jazdy doszkalające?

Jazdy doszkalające to dodatkowe godziny spędzone za kierownicą pod okiem profesjonalnego instruktora jazdy. Mają na celu doskonalenie techniki prowadzenia samochodu i zwiększenie umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Jak przekonują instruktorzy Szkoły Nauki Jazdy Manewr z Wrocławia, jazdy doszkalające wybierają najczęściej kursanci przed egzaminem na prawo jazdy. Dzięki dodatkowym szkoleniom nabierają pewności siebie oraz mogą utrwalić i wzbogacić swoje umiejętności co w dużym stopniu ułatwia zdanie egzaminu. W tym wypadku nie ma znaczenia czy kursant podchodzi do egzaminu na prawo jazdy A, B, czy też na prawo jazdy na ciężarówkę lub autobus. Każdy z nich może zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców i odbyć jazdy doszkalające.

Jazdy doszkalające dla posiadaczy prawa jazdy

Jazdy doszkalające przeznaczone są również dla osób posiadających prawo jazdy, które nie czują się zbyt pewnie za kierownicą i chciałyby nabrać większej wprawy w prowadzeniu pojazdu. Jazdy doszkalające przypominają zwykły kurs, choć każda osoba wykupująca szkolenie dodatkowe może wskazać dowolny element, który chciałaby ulepszyć. Instruktor szkoły zwróci uwagę na mankamenty w technice jazdy i pomoże pozbyć się niewłaściwych nawyków. Instruktorzy jazdy proponują najczęściej jedną jednostkę szkoleniową, czyli dwie godziny jazd doszkalających odbytych jednorazowo. Oczywiście każdy można zdecydować się na większy wymiar kursu dodatkowego.

 Jazda doszkalająca, a pasażer w pojeździe

Niektórzy kursanci zdecydowani na wykupienie dodatkowych jazd doszkalających, chcieliby zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Czy jest to możliwe? Tak, ale pod warunkiem, że kursant jest już kierowcą z prawem jazdy. Nieoficjalny kodeks instruktora jazdy, który opisuje wzajemne relacje instruktora nauki jazdy i kursanta nie zabrania zapraszania do pojazdu podczas kursu osób trzecich. Oczywiście zależy to od wewnętrznych regulacji każdej szkoły jazdy oraz od samego instruktora. Jeśli stwierdzi on, że dodatkowy pasażer w samochodzie nie będzie rozpraszał uwagi kursanta, może wyrazić zgodę na jego obecność. Zawsze warto porozmawiać z instruktorem i zapytać o zgodę. Większość z nich z pewnością odniesie się do prośby pozytywnie. Natomiast w trakcie szkolenia kursowego i jazd doszkalających, gdy kursant jeszcze nie ma prawa jazdy, nie wolno przewozić postronnych osób.