Mężczyzna w kamizelce odblaskowej
11 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czy kamizelkę odblaskową trzeba wozić ze sobą w samochodzie?

Dobrze widoczna i oświetlona tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica samochodowa to elementy, które nie budzą żadnych wątpliwości – należy je ze sobą mieć obowiązkowo, poruszając się samochodem osobowym po polskich drogach. Ale już z kamizelką odblaskową sprawa wcale nie jest taka oczywista. Co mówi na ten temat prawo i przepisy międzynarodowe?

Apteczka i kamizelka odblaskowa – nieobowiązkowe

W myśl zapisów z zakresu polskiego prawa drogowego kierowca poruszający się autem osobowym w Polsce nie musi mieć na wyposażeniu takich elementów jak koło zapasowe, apteczka pierwszej pomocy oraz kamizelka odblaskowa.

Trzeba jednak mieć na uwadze bardzo ważną zasadę. Otóż policjant ma prawo nałożyć mandat w wysokości 100 złotych w sytuacji, gdy kierujący pojazdem wysiądzie na drodze publicznej po zmroku bez założonej kamizelki.

Obowiązuje to niezależnie od tego, czy doszło do awarii, czy po prostu dana osoba chciała zrobić sobie przerwę – w chwili, gdy opuści kabinę, jest traktowany jako pieszy poruszający się po zmroku po drodze poza terenem zabudowanym.

Kamizelka odblaskowa – gdzie kupować?

Ważne, aby wszystkie kupowane i znajdujące się na wyposażeniu pojazdu artykuły były wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami. Muszą jednocześnie odpowiadać aktualnym standardom BHP i wymogom przepisów prawa dotyczących odzieży ochronnej. Dlatego warto kierować się do sklepów, które specjalizują się w sprzedaży odzieży roboczej i BHP, na przykład AMW.

W przypadku kamizelek odblaskowych, ich główną funkcjonalnością jest doskonała widoczność po zmroku. Zastosowanie tego elementu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia przez samochód. Jest on nieoceniony w sytuacji, gdy na przykład zepsuje się pojazd i jest konieczność interweniowania na poboczu.

Kamizelka odblaskowa a jazda za granicę

Pozostaje jeszcze jednak nierozwiązana kwestia, mianowicie podróż samochodem poza granice Polski. Czy w takich przypadkach również kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa?

Tutaj już sprawa nie jest łatwa. Zawsze przed podróżą do danego państwa warto zorientować się, czy w jego granicach nie trzeba obowiązkowo mieć na wyposażeniu kamizelki odblaskowej. Takie przepisy obowiązują na przykład na Słowacji.

Polska, jako kraj podlegający Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, przedstawia ogólne zasady poruszania się po drogach należących do krajów, które ją podpisały. Ale interpretacje jej zapisów mogą być różne, a nie chodzi o to, by w obcym języku spierać się z funkcjonariuszami. Dlatego dla własnego komfortu i spokoju ducha warto przy podróżach zagranicznych zawsze mieć ze sobą kamizelkę.