wideorejestrator samochodowy
9 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czy jazda z wideorejestratorem w Polsce jest legalna?

W ostatnich latach popularność wideorejestratorów na polskich drogach znacznie wzrosła. Takie urządzenia pozwalają na nagranie niebezpiecznych sytuacji oraz wypadków, często będąc idealnym dowodem w razie postępowań sądowych. Używanie takiego sprzętu zgodnie z prawem jest możliwe jedynie w określonych sytuacjach przy spełnieniu kilku warunków. Jak korzystać z wideorejestratora w sposób legalny?

Czy można korzystać z wideorejestratora w Polsce?

Nie istnieją przepisy, które zakazywałyby korzystania z wideorejestratorów na terenie naszego kraju. Co ciekawe, bardzo często nagrania z kamerek samochodowych pozwalają na udowodnienie winy innej osoby w sądzie. Jednak nie każdy kraj pozwala na korzystanie z takich urządzeń, dlatego wyjeżdżając za granicę, należy upewnić się co do lokalnych przepisów.

Największym problemem z wideorejestratorami samochodowymi jest kwestia późniejszego wykorzystania nagrań. Jeśli są one jedynie dowodem w razie problemów z udowodnieniem winy, wszystko pozostaje w pełnej zgodzie z prawem. Komplikacje pojawiają się w razie udostępnienia materiałów w Internecie.

Wideorejestratory samochodowe a obowiązujące prawo

Z racji faktu, że w Polsce kwestia wykorzystywana wideorejestratorów nie jest zdefiniowana prawnie, poprawne korzystanie z takich sprzętów może budzić wątpliwości. Niektóre osoby decydują się na oznaczenie swojego pojazdu w taki sposób, by inni uczestnicy ruchu widzieli, że nagrywa on obraz. Kwestią sporną jest również wprowadzone w ostatnich latach RODO i udostępnianie materiałów z widocznymi tablicami rejestracyjnymi oraz wizerunkiem sprawcy zdarzenia drogowego.

Publikacja nagrań z wizerunkiem innego kierowcy jest możliwa jedynie po uzyskaniu jego pisemnej zgody. Inaczej jest jednak w przypadku funkcjonariuszy na służbie, którzy podczas pracy pełnią funkcję publiczną. Z tego powodu w Internecie można zobaczyć wiele nagrań piratów drogowych z zamazanymi twarzami – tłumaczy pracownik sklepu internetowego Allneo, w którego ofercie znajdziesz kamerki samochodowe.

Dla bezpieczeństwa wiele osób decyduje się także na zamazanie tablic rejestracyjnych, które, co prawda, nie są uznawane za dane osobowe chronione przez RODO, jednak mogą powodować potencjalne komplikacje. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z wideorejestratora samochodowego jedynie dla własnych potrzeb, czyli zbierania dowodów w razie sytuacji drogowych, w których bierzesz udział. Wówczas możesz mieć pewność, że nie narazisz się na potencjalne problemy prawne wynikające z nielegalnego opublikowania nagrania.