wynajem samochodu
30 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Czy i kiedy opłaca się długoterminowy wynajem aut?

Wynajem długoterminowy jest formą umowy, która na rodzimym rynku funkcjonuje już od wielu lat. Jednak to w ostatnim czasie usługa ta zaczęła cieszyć się coraz większym powodzeniem wśród wielu klientów. Dlaczego? Głównie ze względu na wybór pojazdów i warunki umowy. Bogata oferta rynkowa dotyczy samochodów różnych klas. Auto można więc dopasować do indywidualnych oczekiwań klienta. W jakich sytuacjach długoterminowy wynajem pojazdu jest opłacalny?

Wynajem długoterminowy samochodu – czego dokładnie dotyczy umowa?

Wynajem samochodu na podstawie umowy długoterminowej przypomina bardzo często popularne formy umów leasingowych. Jednak zasadnicza różnica to możliwości, jakie otrzymuje klient po zakończeniu umowy. W pierwszym przypadku samochód zostaje oddany, a klient ma możliwość wyboru nowego pojazdu w oparciu o nową umowę. W przypadku umowy leasingowej klienci mają możliwość wykupienia pojazdu, których ich interesuje. Dla wielu osób druga opcja to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak klient lubuje się w nowościach ze świata motoryzacji, zdecydowanie lepszym wyjściem jest wynajem długoterminowy, gdzie po zakończeniu umowy można wybrać nowy pojazd.

Decydując się na umowę długoterminową, należy liczyć z koniecznymi w umowie zapisami. Mogą to być między innymi:

  • szacowany roczny przebieg,
  • czas trwania umowy, który nie może być krótszy niż 24 miesiące,
  • przeznaczenie samochodu,
  • informacje o wynajmującym.

Wynajem długoterminowy samochodu – czy to się opłaca?

Decyzja o wynajmie długoterminowym dla niektórych osób jest dużo bardziej opłacalna niż leasing. W tym przypadku kierowca płaci za faktycznie zużycie pojazdu, jak również ma możliwość serwisowania samochodu w sytuacji, kiedy jest to konieczne – bez naliczania dodatkowych opłat.

Specjalista z firmy Tanieauto24 zauważa: Szczególną uwagę należy zwrócić na szacowany przebieg kilometrów w ciągu jednego roku wynajmu długoterminowego. Jego określenie wpływa na cenę miesięcznej raty, dlatego warto dobrze zastanowić się nad podawaną wartością. Nie powinna być ona jednak zbyt niska. Przekroczenie szacowanego przebiegu wiąże się bardzo często z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.

Kiedy długoterminowy wynajem samochodu jest opłacalny?

Jeżeli samochód ma służyć jedynie celom rekreacyjnym, na niewielkich dystansach, forma wynajmu długoterminowego jest najlepszym rozwiązaniem. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, kiedy wynajmujący zamierza pokonywać pojazdem większe odległości – wówczas dużo korzystniejsze mogą być inne formy umowy.

Niewątpliwą zaletą wynajmu długoterminowego jest dostęp do szerokiej bazy nowoczesnych i luksusowych samochodów. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do osób, które zawsze marzyły o posiadaniu pięknego, nowego samochodu, jednak nie posiadają dostatecznych środków finansowych, aby móc pozwolić sobie na zakup własnego auta.