foliowanie samochodu
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czy foliowanie samochodu nie szkodzi karoserii?

Najczęściej samochody okleja się po to, by stworzyć niebanalną reklamę. Niektórzy kierowcy preferują także całkowite foliowanie, które zapewnia odświeżony wygląd poprzez nadanie nowego koloru. Są jednak osoby, które obawiają się, że mogą zniszczyć swój samochód. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. W tym artykule przeczytasz, czy nałożenie folii może spowodować uszkodzenia karoserii.

Zalety oklejania samochodu

Foliowanie samochodu polega na oklejaniu karoserii folią o dużej wytrzymałości. Pod względem wizualnym efekt ma bardzo wysoką jakość, natomiast od strony technicznej jest niezwykle trwały. Folia jest odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, promieniowanie UV, opady, spaliny i chemikalia. Dzięki temu może być w tak samo dobrej jakości przez wiele lat. Proces naklejenia jest odwracalny, więc w razie potrzeby folię możemy zdjąć. Oklejenie samochodu nawet z nadrukiem personalizowanym jest dużo tańsze niż lakierowanie auta. Natomiast realizacja tego procesu jest bardzo szybka, więc nie musimy obawiać się o długą przerwę w jeżdżeniu.

Foliowanie jako forma dodatkowej ochrony

Folia to nie tylko efektowny dodatek, ale również bariera ochronna, która zapobiega zarysowaniom i innym uszkodzeniom lakieru, a także jego blaknięciu i utracie połysku. Dlatego coraz częściej argumentem przemawiającym za oklejeniem samochodu jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również jej właściwości ochronne. Jeśli nie interesuje nas nowy kolor karoserii lub jakakolwiek forma grafiki, możemy zastosować folię bezbarwną.

Ekspert z firmy Megaoklejanie w Warszawie dodaje: Oklejaniu poddaje się zarówno samochody używane, jak i nowe. Jednak w przypadku pojazdów, które nie mają oryginalnego lakieru lub ich karoseria jest wątpliwej jakości, to wykonanie oklejania nie jest wskazane – już podczas samej pracy z folią istnieje ryzyko poderwania warstwy renowacyjnej, nie wspominając o późniejszym usuwaniu folii. Powyższe kłóci się jednak z potrzebą niektórych właścicieli odświeżenia wyglądu starszego samochodu niewielkim kosztem – wtedy po konsultacji z właścicielem i obejrzeniu samochodu można rozważyć oklejanie pojazdu. 

Kiedy folia nie będzie trwała?

Folia ochroni lakier przed odpryskami, uderzeniami owadów czy solą, którymi zasypuje się ulice zimą. Można więc powiedzieć, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy bardzo dobrą ochronę. Jest jednak jedna ważna zasada. Foliowania powinniśmy dokonywać w sprawdzonym salonie, gdzie otrzymamy folię wysokiej jakości, a fachowcy przykleją ją bardzo dokładnie. Próba oszczędzenia na klejeniu może skończyć się nieestetycznym wyglądem oraz wątpliwą ochroną wybranych miejsc. Dlatego, jeśli chcemy okleić nasz samochód, to tylko w firmie, która zrobi to właściwie.