długoterminowy wynajem samochodu
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Czy długoterminowy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

Z roku na rok wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularny. Od niedawna dostępne są 2 rodzaje wynajmów długoterminowych. Wynajem długoterminowy oraz wynajem długoterminowy z opcją wykupu pojazdu na koniec umowy. W obu przypadkach wysokość miesięcznej kwoty wynajmu jest na tyle atrakcyjna, że wynajem stał się mocną alternatywą dla leasingu. Która opcja jest bardziej opłacalna?

Główne różnice wynajmu i leasingu

Leasing to od lat najczęściej wybierana forma finansowania samochodów firmowych. Łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy na warunkach opisanych w umowie. Samochód będący przedmiotem leasingu jest jedynie udostępniany osobie opłacającej raty. Po zakończeniu umowy auto można wykupić za dużo niższą kwotę niż wartość rynkowa takiego pojazdu. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W leasingu operacyjnym podatek VAT nalicza się stopniowo z uwzględnieniem każdej raty. Natomiast w leasingu finansowym całość podatku płaci się wraz z pierwszą ratą, a do kosztów uzyskania przychodu wpisuje się jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę. Warto wiedzieć także o tym, że firmy leasingowe badają zdolność kredytową oraz dotychczasową historię kredytową klientów przystępujących do umowy.

Wynajem długoterminowy to wynajem za ustaloną miesięczną kwotę, bez możliwości wykupu pojazdu na koniec umowy. Bez sprawdzania zdolności i historii kredytowej. Cała faktura za wynajem jest kosztem dla firmy.

Wynajem długoterminowy z wykupem to świetna alternatywa dla leasingu, gdyż za niższą kwotę niż w standardowym wynajmie długoterminowym dodatkowo bez sprawdzania zdolności kredytowej i baz bankowych można użytkować pojazd za określony w umowie miesięczny czynsz, a na koniec wykupić pojazd za wcześniej umownie ustaloną kwotę. I tu faktura za wynajem staje się kosztem przedsiębiorcy.

Porównanie kwestii finansowych

W przypadku leasingu, co miesiąc spłaca się ratę wartości samochodu powiększoną o marżę będącą zarobkiem dla osoby finansującej. Bardzo często przed przystąpieniem do umowy leasingowej wymagana jest wpłata początkowa, która może sięgać od kilku do nawet 20%. Dodatkowo umowę leasingową sporządza się na określony czas 12-60 miesięcy.

Wynajem długoterminowy uwzględnia miesięczną opłatę, w którą wliczone jest ubezpieczenie, bieżący serwis pojazdu, wymiana opon, wymiana oleju itd. Nie ma żadnych wpłat początkowych, jedynie niewysoka kaucja zwrotna. Umowę można zawrzeć na miesiąc i przedłużać ją na kolejne miesięczne okresy w zależności od potrzeb lub na okres dłuższy dobrowolnie ustalony z wypożyczalnią.

Wynajem długoterminowy z wykupem ma niższą opłatę miesięczną niż standardowy wynajem i dodatkowo opcję wykupu na koniec okresu trwania umowy wynajmu. W miesięczny czynsz wliczone jest ubezpieczenie, a wszelkie naprawy, wymiana oleju, wymiana opon, przegląd  itp. wykonywane są przez najemcę we własnym zakresie. Dodatkowo podobnie jak w umowie leasingu klient dokonuje wpłaty własnej oraz podpisuje umowę na umówiony z wypożyczalnią okres – zazwyczaj od 10 do 24 miesięcy.

Co jest lepsze dla Ciebie?

Umowa leasingu zazwyczaj uwzględnia samo finansowanie pojazdu, choć bardzo często można ją poszerzyć o dodatkowe opcje, które będą wliczone w ratę. Coraz częściej standardem jest pakiet ubezpieczeń. Auto może zostać wykupione po niskiej cenie lub też oddane leasingodawcy po upłynięciu terminu leasingu, można też zdecydować się na wymianę auta i wzięcie w leasing nowego. Plusem jest także wspomniana możliwość obniżenia kosztów podatkowych, szczególnie w wariancie operacyjnym. Leasing nie obciąża także naszej zdolności kredytowej.

O opłacalności wynajmu długoterminowego świadczy wiele czynników:

  • Brak wkładu własnego przy wynajmie długoterminowym.
  • Niska opłata wstępna przy wynajmie długoterminowym z wykupem.
  • Atrakcyjna rata.
  • Brak limitu kilometrów.
  • Serwis, ubezpieczenie, wymiana opon itd. w cenie opłaty miesięcznej przy wynajmie długoterminowym.
  • Ubezpieczenie w cenie opłaty miesięcznej przy wynajmie z wykupem.
  • Możliwości wykupu pojazdu za symboliczną złotówkę na koniec wynajmu długoterminowego z wykupem.
  • Brak określonego z góry długiego okresu najmu długoterminowego, warunkiem są tylko rozliczenia w cyklu miesięcznym.

Specjalista z wypożyczalni samochodów Baltic Cars w Gdańsku dodaje: Wynajem długoterminowy to świetna alternatywa dla leasingu, a nawet zakupu pojazdu za gotówkę. Można wypróbować różne marki i różne modele   samochodów, by wybrać taki, który dla klienta jest najbardziej komfortowy, można też zdecydować o formie umowy, czy to wynajem długoterminowy z pełnym serwisem bez możliwości wykupu pojazdu, czy też wynajem długoterminowy z opcją wykupu pojazdu na zakończenie umowy. I to bez limitu kilometrów w obu wypadkach.

Przedsiębiorcy mogą wliczyć całkowite koszty wynajmu floty pojazdów w koszty prowadzenia działalności, czego w leasingu zrobić nie można.