Czy bagazniki dachowe sa latwe w samodzielnym montazu
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Czy bagażniki dachowe są łatwe w samodzielnym montażu?  

Własny samochód jest dla wielu osób sposobem na wygodne podróżowanie. Jeździ się nim do pracy, na zakupy i na wakacje. Przede wszystkim najbardziej komfortowe są wyjazdy na urlopy, albowiem samochód jest w stanie pomieścić sporo bagażu. Jeżeli jednak planujesz zabrać ze sobą dodatkowe przedmioty, na przykład rowery czy inny sprzęt sportowy, to najlepszym wyjściem będzie zamontować bagażnik dachowy.

Jakie są możliwości zamontowania bagażnika dachowego?

Bagażniki typu dachowego najłatwiej montuje się na autach typu kombi, hatchback oraz sedan. Bez problemu można również zamontować bagażnik na samochodach typu SUV i VAN. W przypadku tych ostatnich zazwyczaj wykorzystywane są modele zakładane na hak. Przy wyborze bagażnika dobrze jest zasięgnąć porady fachowców z firm, które tak jak przedsiębiorstwo LuxBox, oferują sprzedaż i wynajem bagażników dachowych oraz niezbędny do ich użytkowania osprzęt.

Wstępne rozeznanie jest bardzo istotne, ponieważ niektóre samochody, niezależnie od rozmiarów i typu, mogą mieć obniżoną nośność. Wtedy montowanie bagażnika na dachu jest wręcz niewskazane. Ewentualnie można zdecydować się na mniejszy model i sprawdzić, jaka będzie masa przewożonych przedmiotów. Prawidłowo dobrany i zamontowany bagażnik dachowy to taki, który nie będzie sprawiał problemów i nie będzie obciążeniem dla auta.

Jak montuje się bagażnik dachowy na samochodzie?

Bagażnik dachowy musi się dobrze trzymać auta i być stabilnie do niego zamocowany. Modele takich akcesoriów różnią się między sobą ze wskazaniem na poszczególne typy i marki aut. Dlatego bagażniki dachowe zawsze dobieramy do konkretnych modeli samochodów.

Samo zamontowanie bagażnika nie jest zbyt trudne. Można to zrobić samodzielnie po uprzednim przestudiowaniu instrukcji obsługi. Jeżeli auto już posiada relingi dachowe, to sprawa jest ułatwiona, bo bagażnik przytwierdzany będzie właśnie do nich. W przypadku ich braku produkt powinien być zakupiony wraz ze stopami.

Bagażnik montowany jest na tak zwanych „belkach”, ponieważ to one muszą być połączone z dachem. Najprościej jest wtedy, gdy w konstrukcji auta są już podłużne listwy albo punkty montażowe, zaprojektowane specjalnie do tego celu. Wówczas wystarczy tylko usunąć zaślepki i przymocować elementy. Gdy takich punktów brakuje, trzeba podjąć decyzję o przytwierdzeniu belek systemem śrub lub za pomocą specjalnych klipsów zaciskowych. Najważniejsze jest to, aby były one dobrze zamocowane i stabilne. Sam box bagażnika nie powinien przysłaniać przedniej szyby ani utrudniać otwierania bagażnika auta.