czesci-samochodowe
12 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?

Stając przed koniecznością wymiany części samochodowej, z pewnością zastanawiamy się, czy wybrać część oryginalną czy zamiennik. Zanim podejmiemy decyzję, warto prześledzić, czym oba te rodzaje elementów auta się różnią. Czy ich jakość zawsze idzie w parze z ceną? Kiedy konieczna będzie część oryginalna, a kiedy możemy wybrać tańszy zamiennik?

Wybór odpowiedniej części zamiennej do samochodu jest bardzo ważny, bowiem od tej decyzji zależy dalsza eksploatacja pojazdu. Oferta na rynku motoryzacyjnym jest bardzo duża, dlatego warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie, jaki rodzaj części wybrać, aby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie spowodować dalszych awarii naszego auta.

Części oryginalne

Przede wszystkim należy pamiętać, że części oryginalne są dedykowane głównie dla nowych pojazdów, czyli nie starszych niż trzy lata. Przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny, dostępne są wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi. Tym, co wyróżnia je spośród innych, jest widniejąca zarówno na nich samych, jak i na ich opakowaniach, sygnatura konkretnej marki samochodu. Wysoka cena sprawia jednak, że ich zakup stanowi problem dla części kierowców, którzy decydują się na tańsze zamienniki. Opinia, że są one gorszej jakości, a także, że ich czas eksploatacji jest krótszy, to mit.

Części zamienne

Klienci najchętniej wybierają zamienniki z tak zwanej oferty Premium – tłumaczy specjalista z hurtowni motoryzacyjnej PolamelProdukowane są na tych samych liniach montażowych, co oryginalne części, tyle tylko, że nie są sygnowane logo producenta samochodu. Tym, co decyduje o ich popularności, jest cena, będąca nieraz nawet 60% niższa, niż oryginalnych części.

O ich wysokiej jakości zaświadcza ich producent, dając gwarancję, że zostały wyprodukowane zgodnie z zaleceniami oraz standardami producenta konkretnej marki samochodu.  

Alternatywą dla tej grupy jest drugi rodzaj części samochodowych, produkowanych przez firmy o ugruntowanej pozycji na rynku wtórnym, które jednak nie są dostawcami fabrycznego wyposażenia. W ich przypadku również nie musimy martwić się o jakość. Przed dopuszczeniem do obrotu są bowiem badane w laboratorium, w celu nadania im odpowiednich certyfikatów. Wysoka jakość materiałów, z których są wykonane, przy atrakcyjnej cenie sprawia, że cieszą się dużym powodzeniem na rynku, zwłaszcza wśród właścicieli starszych aut.

Ostatnim rodzajem części zamiennych, zdecydowanie nie polecanym przez specjalistów, są podróbki, często mylone z pełnowartościowymi, legalnymi zamiennikami. Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, jest nienaturalnie niska cena. Jeśli jest ona połączona z brakiem odpowiedniego certyfikatu, możemy być pewni, że mamy do czynienia z podróbką. Ich wytrzymałość jest znacznie mniejsza, a dużo gorsza jakość materiałów, z których zostały wykonane sprawia, że znacznie obniżają one bezpieczeństwo eksploatacji auta, zwłaszcza w przypadku elementów układu hamulcowego lub jezdnego.

O tym, czy wybrać oryginalną część samochodową czy zamiennik, powinien decydować przede wszystkim wiek naszego pojazdu oraz to, jak dużo pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten zakup. Pamiętajmy, że zamienniki nie oznaczają gorszej jakości.