czesci-samochodowe
22 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Części samochodowe – nowe czy używane? Kryteria wyboru

Kiedy nasze auto dopadnie awaria, najszybszym i najpewniejszym sposobem naprawy, często jest wymiana uszkodzonych części lub podzespołów. Zawsze jednak stajemy wówczas przed pytaniem – jakie części wybrać? Nowe, czy używane? Nie ma tu jednej, prostej odpowiedzi. Dlatego w naszym krótkim poradniku prezentujemy najważniejsze wady i zalety każdego rozwiązania.

Części samochodowe używane – wady i zalety

Bardzo wielu kierowców zamiast wydawać pieniądze na nowe części samochodowe, stawia na te z drugiej ręki. Tym, co przekonuje ich do podjęcia takiej decyzji jest zazwyczaj niższa cena używanych elementów. Jeśli nasz samochód jest dość popularnym modelem, znalezienie do niego używanych, oryginalnych części zamiennych nie powinno stanowić większego problemu, a zawsze jest to lepsze rozwiązanie, niż tanie podróbki. Trzeba jednak uważać – kupując używane części zamienne nie zawsze wiemy, w jakiej są one kondycji. Jeśli takie części będą mocno zużyte, nasz samochód szybko będzie wymagać kolejnej naprawy. Poza tym, kupując części z drugiej ręki, możemy mieć problemy z dopasowaniem ich do naszego auta – często na sprzedaż wystawiają je zwykli ludzie, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo opisać takie części, byśmy mieli pewność, że to element pasujący właśnie do konkretnego pojazdu.

Części samochodowe nowe – wady i zalety

Nowe części zamienne do samochodu to szeroki temat. Przede wszystkim, powinniśmy zacząć od tego, że na rynku dostępne są nie tylko nowe części oryginalne, ale także różnego rodzaju tańsze zamienniki prosto z fabryki takich elementów. Jeśli już decydujemy się zainwestować w nowe części do naszego samochodu, znacznie lepiej jest postawić na oryginały – mimo, że często są one nawet kilkukrotnie droższe niż zamienniki. Tylko oryginalne części dają nam gwarancję, że samochód po naprawie będzie działać jak nowy. Wybierając tańsze zamienniki, musimy liczyć się z tym, że nie będą one tak dobrze dopasowane do naszego pojazdu, w związku z tym szybciej będziemy zmuszeni ponownie odwiedzić mechanika. Pod względem trwałości i jakości nowe, oryginalne części nie mają sobie równych. Jeśli jednak nasz budżet nie pozwala nam na zakup tak drogich podzespołów, wybierzmy raczej oryginalne części z drugiej ręki, niż nowe tańsze zamienniki. Jeśli jednak bardzo zależy nam, by części, które zostaną zamontowane w naszym aucie były nowe, ale na oryginały nas nie stać, to znajdźmy firmę, oferująca części zamienne do pojazdów, którą będziemy mogli obdarzyć pełnym zaufaniem, taką jak Rozruch sp.j. Józef Sromek, Grzegorz Ploch.