18 października 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie części samochodowe najczęściej się psują?

Każdy użytkownik samochodu musi liczyć się z faktem, że prędzej czy później pojawi się jakaś awaria – mówi specjalista z hurtowni motoryzacyjnej Polamel.

Mechanizm samochodu zużywa się w trakcie eksploatacji, tak samo jak z upływem lat starzeje się człowiek. Dlatego im starsze auto i większy przebieg, tym więcej uwagi i troski powinieneś mu poświęcać. Na co zwracać szczególną uwagę?

Awarie pompy paliwowej

Elementem najbardziej narażonym na usterkę jest pompa paliwowa. To właśnie ona przysparza najwięcej problemów użytkownikom wysłużonych samochodów. Do uszkodzeń pompy paliwowej zazwyczaj dochodzi w sytuacji, gdy w baku znajduje się niewystarczająco dużo paliwa, czego efektem jest przegrzanie.

Kolejnym niebezpieczeństwem przy niewystarczającej ilości benzyny w baku jest przedostawanie się do przewodu paliwowego zanieczyszczeń i osadów znajdujących się na dnie zbiornika, co prowadzi do zatkania przewodów. Toteż bardzo ważne jest, by poziom paliwa nigdy nie spadał poniżej 1/8 pojemności baku.

Brak prądu w aucie?

Brak ładowania w samochodzie może mieć rozmaite przyczyny. Pierwszą z nich jest awaria alternatora. Kolejną prawdopodobną opcją jest korozja na klemach. Jeżeli uda ci się stwierdzić, że problem z brakiem prądu ma swoje źródła w jednym z tych miejsc, jesteś szczęściarzem. Wymiana alternatora nie należy do szczególnie kosztownych, a klamry wystarczy oczyścić.

Jeśli jednak wina nie leży po stronie wymienionych części samochodowych, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia akumulatora. Tutaj zbyt wiele nie możesz zrobić sam. Baterię trzeba po prostu wymienić na nową.

Nie zwlekaj też z wymianą, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony samego rozrusznika – skomplikowana konstrukcja tego elementu sprzyja częstym awariom.

Elementy gumowe silnika

Do najczęściej psujących się części samochodowych zaliczyć należy także wszelkie elementy wykonane z gumy. Mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju uszczelki, przewody i pasek klinowy. Choć tworzywo, z którego się je wykonuje, jest bardzo dobrej jakości, z czasem każda guma parcieje. Na szczęście elementy gumowe należą do stosunkowo tanich, a ich wymiana jest prosta.