24 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Części oryginalne i zamienne do samochodów – które wybrać?

Każdy samochód prędzej czy później ulegnie awarii, czy to z powodu zużycia, zaniedbania czy może kolizji. Niezależnie od przyczyn, do przywrócenia autu pełnej sprawności konieczne będą odpowiednie części. Tu dla wielu kierowców pojawia się problem z podjęciem decyzji – czy lepiej wybrać części oryginalne, czy może zamienniki?

Czy opłaca się kupić części oryginalne?

Oryginalne części samochodowe, czyli te dostarczane przez producenta auta i sygnowane za pomocą jego logo, są przez wielu kierowców demonizowane. Przyczyną jest ich bardzo wysoka cena – za części oryginalne zapłacimy dużo więcej, niż za zamienniki, nawet te, które wytwarzane są z tego samego materiału, zgodnie z tym samym projektem i posiadają te same certyfikaty potwierdzające jakość wyrobu (jedną z polskich instytucji certyfikacyjnych jest Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT). Czy w takim razie kupno oryginalnych części w ogóle może być dla nas opłacalne?

Tak, bowiem tylko takie części są akceptowane przez producenta i autoryzowane serwisy i nie naruszają zasad udzielania gwarancji – odpowiada przedstawiciel firmy CarwitJeśli wstawimy do auta części nie pochodzące od producenta, może on uznać, że kolejne awarie spowodowane zostały właśnie przez użycie nie autoryzowanych zamienników i odmówić nam prawa do bezpłatnego usunięcia usterki.

Trzy kategorie zamienników

Dostępne na rynku zamienniki części samochodowych podzielić można na trzy kategorie:

  • Original Equipment Manufacturer – są to części wytwarzane przez tego samego producenta, który dostarcza części oryginalnych, dystrybuowanych pod logo marki auta. Zakłady zajmujące się składaniem samochodów nie produkują części, lecz zlecają to zadanie podwykonawcom, którzy mogą swoje produkty sprzedawać również samodzielnie. Części OEM pod względem jakości i techniki produkcji w niczym nie różnią się od oryginalnych, są jednak od nich dużo tańsze i lepiej dostępne. Posiadają również te same certyfikaty.
  • Original Equipment Quality – to części o jakości zbliżonej do jakości oryginalny części, również wytwarzane przez firmy zajmujące się dostarczaniem części do tzw. pierwszego montażu, lecz nie tego samego rodzaju
  • Aftermarket – czyli podrobione części od producentów nie zajmujących się produkcją elementów pierwszomontazowych. Najtańsze na rynku, ale jednocześnie najniższej jakości – nie posiadają żadnych certyfikatów potwierdzających zdatność do użytku. Raczej powinniśmy unikać korzystania z nich, szczególnie jeśli są elementami odpowiadającymi za bezpieczeństwo jazdy.

Jakie części wybrać?

Wybór części samochodowych należy potraktować jako inwestycję – jeśli nasz samochód jest na gwarancji, wybór tańszych części może odbić się na większymi kosztami napraw w przyszłości. Z drugiej strony zamienniki są lepszym wyborem jeśli posiadamy starsze auto – pamiętajmy tylko o sprawdzeniu ich jakości oraz czy posiadają niezbędne certyfikaty.