Recykling zuzytego akumulatora
14 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Zużyty akumulator to prędzej czy później problem, który dotyczy właściciela każdego samochodu. Elementy te mają ograniczony czas działania i po paru latach użytkowania mogą potrzebować wymiany. Jednym ze sposobów na legalne pozbycie się akumulatora, jest oddanie go do specjalistycznych firm zbierających i przekazujących taki sprzęt do recyklera. Jak wygląda recykling akumulatorów?

Charakterystyka recyklingu akumulatorów

Warto pamiętać, że zużytych akumulatorów samochodowych nie można wyrzucać na śmietnik, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. To również cenne źródło surowców, które można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowego akumulatora. Właśnie dlatego warto oddać akumulatory do firm, które zajmują się zbieraniem zużytych urządzeń, aby następnie przekazać je do recyklera. Specjaliści dbają o to, aby cały proces przebiegał w odpowiednich warunkach.  Takie usługi oferuje m.in. np. Scrab Recykling, którego pracownicy zapewniają odpowiednią utylizację i poddanie akumulatorów procesowi odzysku w instalacjach.

Specjaliści pomagający w recyklingu akumulatorów posiadają niezbędne zabezpieczenia, aby bezpiecznie przewieźć urządzenia do punktu recyklingu. Najważniejszy proces dotyczy odpowiedniego rozcinania akumulatora, osuszanie go z elektrolitu i rozdrobnienia. Dzięki temu z granulatów można odzyskać wiele frakcji metali i tworzyw sztucznych, które są ponownie wykorzystywane do produkcji nowych elementów. Zakłady zajmujące się recyklingiem przed rozbiórką akumulatora także je sortują. Ma to na celu uzyskanie surowców o konkretnych parametrach. Profesjonalny proces recyklingu daje gwarancję otrzymania surowców wyłącznie najwyższej jakości. Takie rozwiązanie to więc nie tylko duże korzyści dla środowiska pod względem ograniczenia przenikania szkodliwych substancji. To także sposób na zmniejszenie zapotrzebowania np. na wydobywanie ołowiu potrzebnego do produkcji nowych akumulatorów.

Zalety recyklingu akumulatorów

Zużyty akumulator ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zawierają elektrolit, czyli kwas oraz różne frakcje ołowiowe, które są wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska.  Recykling akumulatorów pozwala więc w bezpieczny sposób pozbyć się zużytych baterii. Warto jednak pamiętać, aby oddawać urządzenie do specjalnie wyznaczonych miejsc oferujących przekazanie zużytych akumulatorów do recyklera. Tylko w taki sposób można mieć gwarancję, że akumulator będzie poddany recyklingowi całkowicie bezpiecznie, bez szkód dla środowiska naturalnego. Specjalistyczne firmy zapewniają komfortowe pozbycie się starego, zużytego akumulatora. Rozwiązanie to jest korzystne zarówno pod względem komfortu, jak i finansów.