awaria-samochodu
3 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić w przypadku awarii samochodu na drodze?

Awaria samochodu na drodze może przydarzyć się każdemu, nawet najostrożniejszemu kierowcy. Oczywiście, takie ryzyko możesz minimalizować dzięki częstym przeglądom technicznym oraz dokładnej kontroli sprawności pojazdu przed wyruszeniem w dalszą trasę, jednak również na ewentualność wystąpienia niespodziewanej awarii warto przygotować się zawczasu.

Unieruchomienie pojazdu na drodze nie należy do przyjemnych wydarzeń, generuje dużo stresu, a niekiedy również spore koszty. Jednak nawet jeśli przydarzy ci się taka awaria, możesz ograniczyć wydatki związane z wzywaniem pomocy drogowej i naprawą – podpowiada nasz rozmówca z firmy ADKAR Zarzycki.

Co robić w razie awarii?

Nawet jeśli nie posiadasz dużej wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, może okazać się, że awarię, która zatrzymała cię na trasie, możesz zlikwidować sam. Najczęstszym problemem, z którym kierowca może poradzić sobie samodzielnie, jest uszkodzenie koła. Dlatego zawsze miej pewność, że w aucie znajduje się koło zapasowe w dobrym stanie, odpowiedni klucz i lewarek.

Jeśli nie możesz sam usunąć przyczyny awarii

W większości nowoczesnych samochodów, sterowanych elektronicznie, istnieje małe prawdopodobieństwo samodzielnej naprawy. Konieczna okaże się pomoc fachowca, zarówno w zakresie usunięcia usterki, jak i wcześniejszego przetransportowania auta do warsztatu.

I tu mała podpowiedź: na ewentualność przymusu skorzystania z pomocy drogowej przygotuj się wcześniej. Bardzo możliwe, że twoje ubezpieczenie OC pokrywa koszty pakietu assistance. Jeżeli tak jest, możesz wybrać pomoc drogową i warsztat, których usługi w pełni pokryje twoje ubezpieczenie.

Większość polskich ubezpieczalni, takich jak np. Axa, PZU, Link4, Uniqa czy PTU ma podpisane umowy z warsztatami samochodowymi. Klientom wielu tych zakładów ubezpieczeń przysługuje darmowa pomoc nawet poza granicami kraju. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w trasę warto znaleźć pomoc drogową i warsztat współpracujący z twoim ubezpieczycielem i zapisany nr telefonu schować do dowodu rejestracyjnego.

Wezwij pomoc drogową

Wzywając pomoc drogową do awarii samochodu wyjaśnij, jakie ubezpieczenie posiadasz i spróbuj ustalić z konsultantem, w jakim zakresie będziesz mógł liczyć na bezgotówkowe udzielenie pomocy.

Dowiedz się, czy dana firma podejmuje się napraw na miejscu awarii, czy zapewni ci transport do warsztatu i ile będzie kosztowała naprawa (jeżeli jesteście w stanie ustalić przez telefon, co dokładnie się stało).

Jeżeli nie chcesz skorzystać z naprawy w najbliższym warsztacie, poszukaj pomocy drogowej, która dysponuje strzeżonym parkingiem, na którym będziesz mógł przechować swoje auto do czasu odholowania we wskazane miejsce.

W sytuacji, gdy awaria zatrzyma cię daleko od domu, a usterki nie da się usunąć natychmiast, być może będziesz musiał skorzystać z noclegu w hotelu. Niektóre dobre firmy zajmujące się pomocą drogową, pomagają swoim klientom również w znalezieniu odpowiedniego lokum.