awaria-samochodu
26 września 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić w przypadku awarii samochodu?

Awaria auta może przydarzyć się każdemu kierowcy. I jak to często w życiu bywa – w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej sprzyjających warunkach. Warto być zatem zawsze na nią przygotowanym. Ale czy to jest możliwe? Jest. Wystarczy wiedzieć, jak się zachować, jakie działania kolejno podejmować oraz zawsze mieć przy sobie przydatne numery telefonu.  

Po pierwsze bezpieczeństwo

Awaria samochodu. Koniec podróży. Co robić? W tym przypadku należy zacząć od tego, czego nie robić? Zdecydowanie nie panikować. Nasze zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo zarówno nas samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nieodpowiednie może być źródłem zagrożenia. Weź więc kilka głębokich wdechów, powiedz sobie – „zdarza się” i przejdź do działania. Poniżej krok po kroku opisujemy, jak zachować się po awarii samochodu na drodze.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zabezpieczenie miejsca, w którym znajdujecie się Ty i Twój pojazd:

  1. wyłącz silnik,
  2. zaciągnij hamulec ręczny,
  3. pozostaw samochód na biegu,
  4. włącz światła awaryjne,
  5. ustaw trójkąt ostrzegawczy za autem – pamiętaj, że musi on być umieszczony bliżej osi jezdni niż Twój samochód oraz w różnej odległości w zależności od rodzaju drogi,
  6. na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 metrów za pojazdem
  7. na obszarze niezabudowanym – 30-50 metrów za pojazdem
  8. na obszarze zabudowanym – do 1 metra za pojazdem,
  9. załóż kamizelkę odblaskową – musisz być widocznym dla pozostałych kierowców.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, Michał Turzyński, właściciel firmy Pomoc Drogowa 24h:

Pamiętaj o pozostałych osobach korzystających z drogi. O ile jest to możliwe – zjedź na pobocze i tam zatrzymaj auto, bądź zepchnij je na pobocze. Twój uszkodzony samochód może stwarzać zagrożenie na drodze lub utrudniać poruszanie się po niej innym kierującym pojazdy. Ty na drodze w tej sytuacji także nie jesteś bezpieczny i stwarzasz niebezpieczeństwo dla innych. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości – pamiętaj, aby wykonać wszystkie wyżej wypunktowane czynności.  

Oceń sytuację

Jeśli wiesz, co jest przyczyną awarii i masz możliwość usunąć ją samodzielnie i na miejscu, zrób to. Pamiętaj jednak, aby ocenić realnie czas ewentualnej naprawy i stopień bezpieczeństwa przeprowadzenia jej w miejscu, w którym aktualnie stoi auto. Szczególnie, kiedy nie było możliwości zjechania bądź zepchnięcia samochodu na pobocze. Nie przeprowadzaj napraw, jeśli istnieje ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu lub spowodowania niebezpiecznych utrudnień na drodze.

Wezwij pomoc drogową

Kiedy nie wiesz, co jest powodem awarii, nie panikuj. Postaraj się na spokojnie zastosować do wszystkich punktów zachowania bezpieczeństwa. Następnie jak najszybciej wezwij pomoc drogową. Nie szukaj informacji w internecie, nie wydzwaniaj po znajomych, nie próbuj majstrować samodzielnie przy aucie za wszelką cenę. Sytuacja na drodze może zmienić się z minuty na minutę, a Ty możesz narazić na niebezpieczeństwo zdrowie i życie – swoje oraz innych kierowców.

Pomoc drogową oferuje dzisiaj wiele firm. Warto się przygotować wcześniej i mieć zawsze przy sobie, najlepiej w dowodzie rejestracyjnym albo w prawie jazdy, karteczkę z zapisanym numerem telefonu do zaufanej firmy. Wówczas w sytuacji awaryjnej, możesz szybko i sprawnie wezwać pomoc drogową. Kiedy szukasz numeru w sytuacji awaryjnej na miejscu, dokładasz sobie stresu oraz możesz narazić się na niepotrzebne wydatki. Zdarzają się niestety firmy, które dosłownie próbują zedrzeć skórę z klienta, wykorzystując okoliczności. Jeśli jednak zdarzy Ci się dzwonić do przypadkowych firm na miejscu awarii, zapytaj o cenę, zanim pomoc nadjedzie. Pytanie oczywiste, ale w stresie może Ci umknąć.

Podsumowując, awarii nie jesteś w stanie przewidzieć, ale jesteś w stanie przygotować się do tego, aby skutecznie i bezproblemowo rozwiązać sytuację kryzysową na drodze. Warto zatem zapisać sobie numer telefonu – 500 43 43 44. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy Ci się przyda.