inspekcja karoserii samochodowej
24 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić, jeśli na samochodzie pojawią się uszkodzenia chemiczne powstałe przy piaskowaniu lub malowaniu?

Zdarza się, że zaufanie do wykonawców usług motoryzacyjnych zostaje nadszarpnięte. Najczęściej z przyczyn zawinionych przez warsztaty samochodowe i ich nieprofesjonalizm, rzadziej przez niefortunne okoliczności. Jeśli poczułeś się ofiarą braku kompetencji pracowników warsztatu blacharskiego, bo na Twoim aucie pojawiły się uszkodzenia chemiczne powstałe przy piaskowaniu lub malowaniu i nie wiesz co zrobić. Przeczytaj artykuł!

Reklamacje po naprawie blacharsko-lakierniczej

Jeśli Twój samochód wrócił po naprawie blacharsko-lakierniczej, z której nie jesteś zadowolony, masz prawo reklamować usługę u wykonawcy. Musisz wiedzieć, że wszelkie niedociągnięcia, nierówności lakieru, a również zauważalne uszkodzenia chemiczne powstałe podczas piaskowania i malowania podlegają reklamacjom. Musi ona zostać przyjęta przez wykonawcę usługi, który zobowiązany jest do ponownego przeprowadzenia naprawy i wyeliminowania skutków uszkodzeń chemicznych karoserii pojazdu. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć szkodę chemiczną można rozpoznać po oględzinach samochodu, to jednak przyczyny wielu z nich są trudne do określenia.

Rola rzeczoznawców w ocenie szkód chemicznych

Jeżeli napotkałeś trudności w wyegzekwowaniu naprawy gwarancyjnej po uszkodzeniu chemicznym powstałym przy piaskowaniu lub malowaniu, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej zespołu rzeczoznawcaonline.pl, doświadczeni rzeczoznawcy pomogą w ocenie zniszczenia i po oględzinach pojazdu wydadzą opinię. Będzie ona podstawą do roszczeń w stosunku do nierzetelnego warsztatu, a w razie konieczności do ubiegania się o odszkodowanie na drodze sądowej.

Czym jeszcze zajmują się rzeczoznawcy motoryzacyjni?

Pole działań rzeczoznawcy motoryzacyjnego jest bardzo szerokie i obejmuje porady techniczne oraz prawne. Rzeczoznawcy zajmują się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i innych odszkodowań, szczególnie w przypadku, gdy wskutek działania osoby prawnej lub osoby fizycznej wyrządzona została szkoda materialna. Podejmują się likwidacji szkód komunikacyjnych poprzez weryfikację dokumentacji.  Dopilnują uzyskanie wyższego odszkodowania oraz wyegzekwują od ubezpieczyciela wszystkie należne form pomocy. Rzeczoznawcy wystawiają opinie i ekspertyzy techniczne oraz wykonują kosztorysy napraw zarówno na zlecenie poszkodowanych, jak i warsztatów samochodowych. Można także na nich liczyć przy rejestracji samochodów jako zabytkowe i rejestracji motocykli jako zabytkowe oraz przy wielu innych czynnościach prawnych i administracyjnych.