Uszkodzona opona
7 marca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić gdy samochód złapał gumę?

Jeżeli kierowca prowadząc samochód poczuje, że pojazd jest „ściągany” na jedną ze stron, może to oznaczać problemy z ogumieniem. Ten, komu zdarzyło się złapać gumę na trasie, doskonale wie, jak taka sytuacja może pokrzyżować plany. Co gorsza, tego typu awarie zdarzają się zwykle w najmniej oczekiwanej chwili. Jednak nie należy wtedy załamywać rąk – poniżej podpowiadamy, co zrobić w przypadku uszkodzenia opony.

Uszkodzona opona – i co dalej?

Wbrew pozorom wielu kierowców nie wie, co należy zrobić, jeżeli zdarzy im się złapać gumę na drodze. Warto jednak trzymać się odpowiedniej procedury postępowania.

Kiedy osoba prowadząca samochód poczuje, że opona została uszkodzona, powinna zdecydowanie zwolnić oraz zatrzymać się, kiedy tylko będzie to możliwe. Następie może zdecydować się na samodzielną wymianę koła.

W tym celu, przed zatrzymanym pojazdem, należy umieścić trójkąt odblaskowy oraz włączyć światła awaryjne. Kolejnym krokiem jest podniesienie auta przy pomocy podnośnika i umieszczenia klocków pod kołem. Po odkręceniu śrub należy wyjąć uszkodzone koło, po czym trzeba zamontować nowe.

Wykonanie takiej naprawy nie zawsze jest proste – szczególnie wtedy, gdy kierowca ma pierwszy raz styczność z takim problemem. Dlatego tym, którzy nie mają wprawy w wymianie koła, należy zdecydowanie polecić skorzystanie z pomocy fachowców.

Złapanie gumy w trasie może stanowić ogromny kłopot dla kierowcy. Oczywiście samodzielna wymiana koła nie jest nie możliwa, jednak warto, aby właściciel pojazdu miał jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Jeżeli jednak nie czuje się dość pewnie, powinien zwrócić się o pomoc do fachowców. Poprawnie naprawiona opona czy zamontowane koło to gwarancja bezpiecznej jazdy i sprawnego prowadzenia samochodu” – mówi ekspert z firmy Sprint-Hol.

Na czym polega pomoc kierowcy, który złapał gumę?

Pomoc fachowców na drodze jest nieoceniona w wielu przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy kierowcy zdarzyło się złapać gumę.

Pracownicy pomocy drogowej po przyjęciu zgłoszenia przyjeżdżają na miejsce. Warto skorzystać z oferty firmy, która świadczy tego typu usługi również w zakresie wulkanizacji. Tacy specjaliści są w stanie zreperować uszkodzone opony, wyrównać w nich ciśnienie lub napompować. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, mogą także pomóc z wymianą koła.

Naprawa opon przez specjalistów to usługa mogąca uratować kierowcę z bardzo trudnej sytuacji. Jest to nieoceniona pomoc dla wszystkich tych, którym problem sprawia wymiana koła na własną rękę. Fachowcy potrafią skutecznie poradzić sobie z takim kłopotem i sprawić, że pojazd będzie gotowy do dalszej jazdy.