Złomowanie samochodu
1 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Co zrobić, by zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu to szansa na odzyskanie przynajmniej części wydatków eksploatacyjnych. Przy okazji jest to legalny sposób pozbycia się auta, które nie nadaje się już do poruszania się po drogach. Ale jak przejść przez cały ten proces? Jak wygląda procedura przygotowania samochodu do oddania na złom? Jakie dokumenty należy przygotować? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Złomowanie auta a wybór właściwej stacji demontażu pojazdów

Przede wszystkim warto wybrać odpowiednią stację demontażu pojazdów. To ważne, ponieważ na rynku działają zarówno w pełni legalne przedsiębiorstwa, jak i te, które nie spełniają kryterium legalności. Natomiast zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, niesprawne auta trzeba zezłomować w legalnych stacjach demontażu.

Działające zgodnie z prawem firmy mają zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Takim usługodawcą jest na przykład AUTO-HOFFMANN.

Zachowaj ostrożność przy wyborze przedsiębiorstwa zajmującego się złomowaniem. Czemu to takie ważne? Ze względów finansowych. W niektórych przypadkach możesz sporo stracić. Jeśli trafisz na nielegalny punkt, to nie otrzymasz dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o zwrot części składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Dodatkowo, dobrze jest wcześniej skontaktować się z wybraną przez siebie firmą, by dowiedzieć się, jakie są opcje przetransportowania pojazdu. Zużyty i stary wóz nie może już poruszać się po jezdni, więc są dwie opcje. Albo właściciel przywozi auto jakimś środkiem transportu na własną rękę, albo laweta jest ujęta w ramach usługi demontażu.

Na jakie formalności się przygotować podczas złomowania auta?

Prawidłowo przeprowadzona kasacja auta musi być poprzedzona dostarczeniem odpowiednich dokumentów. Są to:

  • dokument tożsamości właściciela pojazdu,
  • ewentualna zgoda wszystkich współwłaścicieli na kasację,
  • potwierdzenie własności samochodu,
  • upoważnienie do złomowania auta,
  • dokumenty pojazdu (m.in. dowód rejestracyjny, ew. karta pojazdu, umowa kupna-sprzedaży).

Pamiętaj również o tym, że jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę, to dodatkowo będzie potrzebny wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Co po zezłomowaniu?

Gdy już auto zostanie legalnie zdemontowane, odbierz ze stacji demontażu stosowne zaświadczenia i unieważnione dokumenty.

W ciągu 30 dni od zezłomowania udaj się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować zezłomowane auto. Następnie powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu, aby odzyskać niewykorzystaną składkę.