laweta
1 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Co warto wiedzieć o profesjonalnym przewozie samochodów?

Rzeka samochodów napływających do naszego kraju nie maleje. Wręcz przeciwnie, import aut, zarówno używanych, jak i nowych sukcesywnie rośnie, co oczywiście winno cieszyć, albowiem jest to oznaka bogacenia się naszego społeczeństwa. Sprowadzenie każdego roku setek tysięcy pojazdów z zagranicy to bardzo poważne wyzwanie logistyczne; przewoźnik aut winien tutaj posiadać specjalistyczny sprzęt i odpowiednio wyszkolony personel.

Lawety do przewożenia samochodów

Podstawowym sprzętem do przewozu samochodów osobowych i dostawczych w transporcie drogowym są lawety. Jak nas informują specjaliści z firmy transportowej BIK Transport z Aleksandrowa Łódzkiego, w zależności od zastosowanego rozwiązania technicznego oraz przeznaczenia, rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje lawet:

  • platforma załadunkowa trwale zamontowana na podwoziu samochodu służąca w głównej mierze do przewożenia aut osobowych i małych dostawczaków
  • platforma załadunkowa piętrowa wielostanowiskowa, na której można przewozić większą liczbę aut osobowych lub dostawczych
  • platforma załadunkowa hydrauliczna; ten rodzaj lawety wykorzystywany jest głównie przez drogową pomoc techniczną do transportowania pojazdów z uszkodzonym, np. w wyniku wypadku, zawieszeniem
  • platforma załadunkowa będąca konstrukcyjnie samodzielną przyczepą, która może być ciągnięta przez inne pojazdy.

Profesjonalni przewoźnicy dysponują taborem składającym się z wszystkich rodzajów lawet, mimo iż w ich działalności dominuje transport hurtowy. Podstawowym sprzętem są więc w ich przypadku platformy wielostanowiskowe, chociaż równie przydatne w przypadku realizacji jednostkowych, indywidualnych zamówień na przewóz pojedynczego samochodu, są także małe lawety lub autolawety.

Regulacje prawne

Należy wiedzieć, że usługi w zakresie transportu towarów należą do działalności regulowanych, co oznacza, iż ich wykonywanie musi spełniać określone warunki, z których jednym z najważniejszych jest posiadanie odpowiednich zezwoleń oraz licencji. Oczywiście transport krajowy i międzynarodowy aut także podlega owym regulacjom. Zgodnie z warunkami, jakie musi spełniać przedsiębiorca chcący prowadzić tego typu działalność, musi on posiadać:

  • stałą i rzeczywistą siedzibę
  • certyfikat kompetencji zawodowych
  • zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
  • licencję wspólnotową lub licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy
  • zdolność finansową.

Profesjonalne firmy transportowe ubezpieczają przewożone ładunki w zakresie odpowiedzialności przewoźnika w ruchu krajowym i zagranicznym. Nie inaczej jest z firmami zajmującymi się przewozem samochodów. Większość z takich firm działa głównie na terenie całej Unii Europejskiej, a ich zleceniodawcami są zarówno klienci indywidualni, jak i komisy, dealerzy samochodowi, brokerzy, firmy spedycyjne i przedsiębiorstwa.

Samochody, szczególnie nowe, to bardzo cenny towar, dlatego też właściciele firm zajmujących się ich przewozem zatrudniają wyłącznie  wykwalifikowanych i doświadczonych kierowców, co jest dodatkową i ważną gwarancją dla bezpieczeństwa transportowanych aut.