29 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Co to jest chiptuning auta?

Chiptuning polega na elektronicznym zwiększeniu mocy silnika naszego samochodu. Większości z nas kojarzy nam się wyłącznie z podniesieniem radości z jazdy, tymczasem podnosi także nasze bezpieczeństwo na drodze. Pozwala nam odkryć nasz samochód na nowo. Staje się nie tylko szybsze, ale i bardziej bezpieczne. Co więcej, spala też mniej paliwa, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Jak to dokładnie wygląda? Jakie są za i przeciw?

Chiptuning – za i przeciw

W sieci możemy znaleźć mnóstwo dyskusji na temat chiptuningu, przy której natkniemy się na przeróżne opinie. Profesjonalnie wykonany chiptuning zawsze wzbudza dużo pozytywnych emocji, o ile wykonany jest indywidualnie, konkretnie do naszego samochodu. Auto powinno zostać wcześniej zdiagnozowane, by nie pojawiły się żadne błędy, czy zagrożenia. Jeśli osiągi nie będą dopasowane do stanu technicznego naszego samochodu, mogą pojawić się problemy. Właśnie z taką sytuacją zwykle mieli do czynienia krytycy chiptuningu, którzy negatywnie wypowiadają się na jego temat. Tak naprawdę profesjonalnie wykonany chiptuning po prostu poprawia komfort jazdy i sprawia, że oszczędzamy na paliwie. Jeśli nasz samochód jest zadbany, regularnie wymieniamy olej, wymieniamy filtry i wszystkie inne zużywające się części, a do tego zawsze tankujemy paliwo na sprawdzonych stacjach, chiptuning ma same „za”.

Na czym polega chiptuning?

Wszystkie nowoczesne samochody benzynowe posiadają urządzenie, które nazywamy sterownikiem silnika. To nic innego jak komputer, który odpowiada za pracę silnikach w każdych warunkach. To sterownik ma wiedzę o tym, jak sterować paliwem oraz zapłonem. Producenci samochodów dbają o to, by sterownik zapewniał taką pracę silnika, która w żaden sposób nie zaszkodzi. Trwałość auta jest dzięki temu wysoka – mówi nam przedstawiciel serwisu Auto Perfekt Mulak z Lublina. Silnik nie rozwija jednak największej mocy, a moment obrotowy nie sprawia, że auto spala najmniej paliwa. Osiągi silnika są obniżone, by zabezpieczyć go przed awarią, którą mogłoby spowodować niewłaściwe użytkowanie samochodu. Chiptuning to zabieg, który modyfikuje oprogramowanie sterownika, które umieszczone jest w centralce. Jest to dopracowanie oprogramowania, by nasze auto mogło uzyskać jak najlepsze osiągi.