uzywane-auto
28 września 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Co sprawdzić, kupując używane auto?

Kupno auta z rynku wtórnego to dla wielu osób jedyna możliwość wejścia w posiadanie samochodu. Niska cena kusi, jednak należy mieć się na baczności, szczególnie kiedy kupujemy wóz od osoby prywatnej, a nie od dealera czy komisu – nie brakuje oszustów, którzy żerują na nieświadomości mało doświadczonych kierowców. Oto najważniejsze rzeczy, które należy koniecznie sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna/sprzedaży.

Co należy sprawdzić w kupowanym samochodzie?

Szczególną uwagę podczas oględzin auta, które zamierzamy nabyć, powinniśmy poświęcić:

  • Stanowi nadwozia – warto bardzo dokładnie obejrzeć, a w razie potrzeby również dotykiem wybadać, czy samochód nie nosi śladów świadczących o uszkodzeniu nadwozia. Do śladów tych należą przede wszystkim plamy rdzy, szpachla oraz różnice w odcieniach lakieru. Dwa ostatnie powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę, gdyż świadczą o tym, że samochód był „bity” – w takich przypadkach istnieje spore szansa, że również pozostałe układy uległy uszkodzeniu w wypadku. Dodatkowo dobrze jest przypatrzeć się, czy samochód nie ma porysowanych i odpryśniętych szyb, śladów wilgoci w kabinie i bagażniku oraz czy nie brakujemy mu takich elementów jak osłony pod maską
  • Sterowności pojazdu – koniecznie powinniśmy odbyć jazdę próbną z właścicielem auta. W jej czasie będziemy mogli sprawdzić, czy auto nie jest ściągane na jedną ze stron podczas jazdy, przyspieszenia lub hamowania. Podczas jazdy powinniśmy zachować ciszę, dzięki temu łatwo usłyszymy wszelkie niepokojące odgłosy i stuki.
  • Stanowi silnika – koniecznie powinniśmy sprawdzić uszczelki i osłony silnika, warto w tym celu zabrać samochód na kanał. Koniecznie zwróćmy również uwagę na takie rzeczy jak poziom oleju, kolor dymu z rury wydechowej oraz konsystencję i kolor płynu w chłodnicy.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Samo zachowanie właściciela auta może nam wiele powiedzieć o stanie sprzedawanego pojazdu. Dwa rodzaje zachowań powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę: nadmierne wychwalanie samochodu oraz unikanie odpowiedzi na pytanie – szczególnie w niemiły sposób. Jeśli podczas oględzin spotykamy się z takim zachowaniem, powinniśmy mieć się na baczności, gdyż samochód który oglądamy prawdopodobnie posiada ukryte wady, które będą oznaczać dla nas dodatkowe koszty.

A co jeśli nie znamy się na autach?

Nie każdy zna się na samochodach w stopniu wystarczającym wykrycie wszystkich wad pojazdu. Czasem zdarza się, że jesteśmy tak nastawieni na kupno konkretnego samochodu – bo to np. rzadki model, który zawsze chcieliśmy mieć albo kusi nas wyjątkowo niska cena – że ignorujemy nawet widoczne na pierwszy rzut oka wady. Dlatego warto skorzystać z dodatkowego głosu rozsądku –  na oględziny możemy zabrać znajomego, który posiada lepszą wiedzę o samochodach lub poprosić o pomoc fachowców. Firma Car-Tech posiada w swojej ofercie usługi z zakresu szczegółowej inspekcji aut, obejmującej między innymi diagnostykę komputerową oraz pomiary lakieru.