zarysowana karoseria
7 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Co składa się na zestawy naprawcze do karoserii?

Uszkodzenia nadwozia powstają na skutek zadrapań lub szkód parkingowych, a niekiedy, zwłaszcza w starszych autach, spowodowane są korozją karoserii. Uszkodzenia te wpływają negatywnie na walory estetyczne, szpecą i zarazem obniżają wartość pojazdu. Nic dziwnego, że chcesz się ich jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić najlepiej? Masz do wyboru dwie opcje. Wizyta u lakiernika lub samodzielna renowacja lakieru. Jeśli wybierasz drugą metodę, dowiedz się, co składa się na zestaw naprawczy do karoserii.

Czym są zestawy naprawcze do karoserii?

Jak sama nazwa wskazuje zestawy naprawcze to pakiety komponentów, niezbędnych do samodzielnej naprawy uszkodzeń w powierzchniach lakierniczych. Przede wszystkim przeznaczone są do wypełniania ubytków materiału przy renowacjach karoserii samochodowych, ale również przy naprawach powierzchni z tworzyw sztucznych, laminatów poliestrowych oraz ze stali, drewna, aluminium itp. Skuteczne i łatwe w aplikacji oraz obróbce są zestawy naprawcze oferowane przez renomowane firmy produkujące środki i preparaty dla profesjonalnych lakierników. Dobrym przykładem takiej firmy jest producent materiałów lakierniczych Polfill z miejscowości Pustków niedaleko Dębicy. Zestawy naprawcze Polfill składają się żywicy poliestrowej (242 g), utwardzacza (8 g) oraz maty szklanej (pow. 0,25 m²).

Jak przeprowadza się naprawę karoserii za pomocą laminatu?

Zestaw naprawczy umożliwia utworzenie sztywnego podłoża w miejscu ubytku materiału. Wzmacnia on naprawianą powierzchnię, która staje się odporna na działanie czynników atmosferycznych, benzyny, smarów, rozcieńczonych kwasów, a także wysokiej temperatury (do 80°C). Laminat charakteryzuje się dużą wytrzymałość mechaniczną, odpornością na środki smarne, oleje, benzynę i warunki atmosferyczne. Naprawa karoserii nie jest skomplikowana, pod warunkiem, że przestrzega się wskazówek i uwag producenta. Jeśli jesteś gotowy, postępuj krok po kroku w następujący sposób:

  • Starannie oczyść miejsce naprawy z pozostałości rdzy, resztek lakieru i cząstek stałych przy użyciu papieru ściernego oraz tłuszczy i silikonów za pomocą zmywacza antysilikonowego Polfill.
  • Za pomocą nożyczek lub nożyka przytnij matę szklaną, tak aby z niewielkim zapasem pokrywała powierzchnię ubytku.
  • Wymieszaj żywicę z utwardzaczem w proporcjach 1:50. Pamiętaj o tym, że proces ten jest nieodwracalny i po połączeniu składników nie można zwlekać z jego nałożeniem ani z powrotem wlać zawartości do puszki.
  • Na początek za pomocą pędzla nałóż cienką warstwę żywicy z utwardzaczem na wcześniej oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię wokół ubytku z zapasem około 2 cm.
  • Przycięte kawałki maty nakładaj pojedynczo i przesączaj żywicą za pomocą pędzla tak, aby całość łączyła się w wielowarstwowy laminat.
  • Po kilkudziesięciu minutach laminat staje się jednorodnym materiałem, który możesz przygotować do lakierowania.