4 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Co robić, gdy tłumik w aucie jest dziurawy?

Tłumik jest częścią układu wydechowego, dzięki któremu spaliny powstające podczas jazdy mogą być bezpiecznie odprowadzone na zewnątrz. Ponadto obecność tłumika sprawia, że hałas generowany przez pojazd jest znacznie redukowany. Niestety czasem może się zdarzyć, że tłumik ulegnie awarii i pojawi się w nim dziura. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak należy postępować w przypadku dziurawego tłumika w aucie. Zachęcamy do lektury.

Jak rozpoznać uszkodzenie tłumika samochodowego?

Układ wydechowy pojazdu jest nieustannie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Najczęściej jest on poddawany działaniu wilgoci, która z biegiem czasu może prowadzić do pojawiania się korozji na tłumiku. Rdza, która atakuje stalowy tłumik, może skutkować jego rozszczelnieniem, pęknięciem, a nawet oderwaniem się poszczególnych elementów.

Kolejnym objawem, który może świadczyć o uszkodzeniu tłumika, jest nadmierny hałas generowany przez samochód oraz niepokojące odgłosy grzechotania. Najczęściej powodem hałasu jest dziura w tłumiku, która zostawiona na dłuższy czas może spowodować uszkodzenie innych podzespołów pojazdu. Z kolei grzechotanie może świadczyć o pęknięciu lub poluzowaniu tłumika.

Jak wiadomo, tłumik odpowiada też za prawidłowe funkcjonowanie auta, w tym także za przemieszczanie spalin przez układ wydechowy. Niepokojącym objawem może być wówczas spadek mocy pojazdu. W przypadku zauważenia wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do sprawdzonego serwisu, takiego jak na przykład Spec Auto Serwis, gdzie specjaliści podejmą się naprawy układu wydechowego.

Dlaczego należy jak najszybciej naprawić dziurawy tłumik?

Dziurawy tłumik może przyczyniać się do dalszych uszkodzeń układu wydechowego, a nawet pozostałych elementów pojazdu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby w przypadku uszkodzonego tłumika w samochodzie natychmiast zgłosić się do serwisu samochodowego, gdzie specjaliści zdiagnozują problem i podejmą się naprawy układu wydechowego.

Pomimo tego, że usterka układu wydechowego bezpośrednio nie zagraża bezpieczeństwu podczas jazdy, to jednak nie powinno się jej lekceważyć. Naprawa dziurawego tłumika może znacznie podnieść komfort jazdy poprzez redukcję nadmiernego hałasu emitowanego przez tłumik.

Co więcej, naprawa układu wydechowego może też przyczynić się do przywrócenia prawidłowego działania pojazdu i ponownie zwiększyć jego osiągi. Ponadto naprawiony tłumik nie będzie wydawał niepokojących dźwięków i będzie wysoce odporny na wilgoć i czynniki środowiskowe.